Хроника

Вадим Тарасов: Руска вакцина против коронавируса "Спутњик V" не садржи компоненте које се користе за микрочиповање људи; Добровољци који су тестирали вакцину се нису заразили

Штампа
понедељак, 30. новембар 2020.

 МОСКВА - Руска вакцина против Ковид-19 "Спутњик V" не садржи компоненте које се користе за микрочиповање људи, изјавио је директор Института за трансплантациону медицину и биотехнологију универзитета "Сечин" Вадим Тарасов.

Према његовим речима, технологија увођења чипова кроз вакцину тренутно не постоји, пренео је Спутњик.

"Наравно, није било никаквог чиповања, ништа слично није рађено", навео је он и додао да је то у основи немогуће, јер као део стварања вакцине тренутно ништа тако слично не постоји.

"Вакцина није ништа више него вакцина, која је направљена на познатој платформи, из познатих елемената, који не могу да врше чиповање или да започну било какве завереничке радње", нагласио је Тарасов и додао да она само може да пружи сигурност од ковида.

На конференцији организованој уз подршку портала Stopkoronavirus.ru , Тарасов је разбио још један мит везан за вакцину против Ковид-19 наводећи да "Спутњик V" не садржи генетски модификоване елементе, који се обично називају GMO, већ садржи компоненте које опонашају антигене присутне у Ковид-19.

Научник је подсетио да је проучавање структуре вируса било неопходно како би се разумело који антигени изазивају имуни одговор и како би они били репродуковани у вакцини.

"То је оно што омогућава да вакцина делује и омогућава покретање имунолошког одговора. Овде нема генетски модификованих елемената. Нема потребе за страхом због овога", рекао је Тарасов.

Претходно је шеф Одељења за општу вирусологију у Савезном истраживачком центру за истраживање и развој имунобиолошких производа "Чумаков" Руске академије наука Георги Игнатјев, такође, изјавио да вакцина коју је развио његов центар не садржи чип.

Добровољци који су тестирали вакцину Спутњик нису се заразили

Нико од добровољаца који су тестирали вакцину Спутњик пет у првој фази није оболео од ковида 19, рекао је Тарасов.

"Прошло је пола године од тренутка спровођења тестирања. У контакту смо са добровољцима, редовно пратимо њихово стање. До сада нико није инфициран", рекао је Тарасов.

Он је објаснио случајеве поновне заразе вирусом корона, након вакцинисања Спутњиком пет, тиме што процедура није била до краја обављена, преноси сајт " Stopkoronavirus.ru ".

"Пацијент није примио још једну дозу, како је планирано и самим тим организам није створио отпорност на ковид 19", рекао је Тарасов.

Клиничка тестирања вакцине спутњик пет почела су на Универзитету "Сечин" 18. јуна, подсећа Спутњик.

Током испитивања у којима је учествовало 38.000 добровољаца потврђена је безбедност вакцине. Саопштено је да је код свих створен имунитет на инфекцију.

Министарство здравља Русије у августу је регистровало вакцину против вируса корона Спутњик пет, чиме је постала прва у свету такве врсте.

На вакцини Спутњик пет радили су Научно-истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију "Гамалеја" и Руски фонд за директне инвестиције.

Руски државни научни центар за вирусологију и биотехнологију „Вектор“, поред вец́ регистроване вакцине против вируса корона „ЕпиВакКорона“, развија још три вакцине, саопштила је прес служба Роспотребнадзора.

„Још три вакцине су показале да су перспективне и тренутно се налазе у фази развоја. То су рекомбинантне вакцине на бази вируса везикуларног стоматитиса, вируса грипа А и вируса морбила“, наводи се у саопштењу, које преноси Спутњик.

Поред тога, данас почиње тестирање вакцине „ЕпиВакКорона“ на добровољцима, узраста од 18 година.

Министарство здравља Русије је 16. новембра издало дозволу центру за спровођење пострегистрационих студија вакцине „ЕпиВакКорона“ против вируса корона на 150 добровољаца старијих од 60 година и 18. новембра на три хиљаде добровољаца.

(Танјуг-Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]