четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вацлав Клаус понудио Британцима да изради план за брзи излазак из ЕУ
Хроника

Вацлав Клаус понудио Британцима да изради план за брзи излазак из ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

Бивши чешки председник Вацлав Клаус, својевремено најгласнији евроскептик међу шефовима држава и влада Европске уније, добровољно се јавио да организује Великој Британији излазак из Европске уније, како би трајао само неколико месеци, а не годинама пошто има искуства из поделе бивше Чехословачке 1992. године.

Vaclav Klaus

- Ја бих доборовољно преузео ту улогу и организовао им Брегзит - рекао је данас Клаус који је био један од ретких у Чешкој који је прославио исход британског референдума.

У изјави чешком таболоиду "Блеск", Клаус је подсетио да су републике Чешка и Словачка за пет месеци 1992. године потписале 25 међудржавних споразума којима су поделиле заједничку федерацију решавајући и такве ситнице да ли ће словачки студенти моћи да остану да бесплатно студирају у Чешкој.

- Постоји, међутим, један кључни услов. Ја сам знао да у тренутку поделе морам да се понашам према другој страни као према партнеру и да морам да учиним све да партнери останемо и да све решимо позитивно. Ако другови у Бриселу почну одмах да мрзе Британце и одмах почну да подмећу клипове у точкове тог процеса, Брегзит неће бити за пола године већ за две или пет година - рекао је Клаус.

Бивши чешки председник додао је да је у време плишаног развода Чеха и Словака схватио да људи једноставно неће заједно.

- Ја лично сам, нехотице, схватио да људи у Чешкој и Словачкој, пре свега у Словачкој желе да иду сами. Да желе да укину Чехословачку. Ја нисам био главни мотор те идеје, то су код нас били други, али сам знао да као председник чешке владе имам мандат и обавезу да то што пре реализујем - рекао је Клаус.

Чешка и Словачка осамосталиле су се 1993. године на основу одлука републичких влада и парламената, без референдума на којем би према тадашњим истраживањима јавног мењања већина инсистирала да ипак остану у заједничкој држави.

У знак протеста због распада заједничке домовине у лето 1992. године оставку на функцију председника Чехословачке поднео је вођа "плишане револуције" Вацлав Хавел да би после осамостаљења био изабран за председника Чешке у два мандата.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер