четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Увозна вакцина против грипа три пута скупља
Хроника

Увозна вакцина против грипа три пута скупља

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. август 2010.

И следеће године нема домаћег цепива

Институт за имунологију и вирусологију „Торлак“ неће ни пету годину заредом произвести вакцину против грипа, што ће нас у поређењу са ценом увозне коштати за око 960.000 евра више. А још је поразније што, по свему судећи, вакцину неће направити ни следеће године, сазнаје „Блиц“.

Пошто већ пет година не постоји производња вакцине против грипа, „Торлак“ је аутоматски изгубио регистрацију за њу, што значи да мора проћи минимум годину до две како би се регистрација поново добила, објашњава за „Блиц“ др Радмило Петровић, наш познати епидемиолог који је радио на „Торлаку“ у производњи вакцина.

- Намерно обмањују народ. Треба да кажу истину и које све процедуре морају да ураде како би добили квалитетно и безбедно цепиво - истиче др Петровић.

Када вакцину направе, наставља епидемиолог, прво морају да је лабораторијски тестирају, а након тога и на животињама. Када се то заврши, даља испитивања ради Агенција за лекове.

- Ради се испитивање на људима, малом броју, и то је такозвано клиничко испитивање. Уколико све буде у реду, производиће већу количина за пробно епидемиолошко испитивање на терену. То значи да вакцину тада дају већем броју људи, и то у сезони грипа, како би испитивање било валидно. Тек онда се може рећи да је вакцина добра, али за то је потребно бар две године. Зато се може закључити да ни следеће године нећемо имати домаћу вакцину - објашњава др Петровић.

А бивше руководство „Торлака“, али и Министарство здравља говорили су другачије. Крајем прошле године, усред епидемије свињског грипа, тадашњи директор др Ранко Дакић обећао је да ће ове јесени грађани моћи да приме вакцину произведену у Србији. Још 22. децембра 2009. у „Торлаку“ је отворен погон за производњу вакцина. Тада је др Дакић, рекао да ће пробна производња вакцине почети у јануару, а редовна у марту 2010. Још је додао да ће, ако вакцина буде тровалентна, капацитет производње бити два милиона доза. У случају да буде моновалентна, моћи ће да произведу шест милиона доза.

Међутим, уместо да увелико производимо своју вакцину, од француског произвођача „Санофи Пастера“ поново смо наручили контингент од 365.000 ампула, по цени од 386 динара по дози.

То ће Републички завод за здравствено осигурање, односно осигуранике, коштати 140.890.000 динара. Поређења ради, последња „Торлакова“ вакцина је коштала око 1,1 евро по садашњем средњем курсу, а то значи три пута мање него што плаћамо сада увозну или нешто око 960.000 евра.

Међутим, питање је колико смо свих ових година потрошили новца на увозне вакцине у односу на цену домаће. А сваке нове сезоне, за ових пет година, добијали смо обећање од „Торлака“ да ће вакцину произвести.

Новопостављени директор „Торлака“ др Бранислав Лазић тражио је од запослених да му поднесу детаљан извештај о томе зашто Институт ни ове године није у стању да производи вакцине, а за „Блиц“ је рекао да производња у старту заостаје шест до осам месеци и да ће све податке имати у септембру.

- Ове године неће бити домаће вакцине. Заостатак није само из ове године, већ из свих претходних пет колико траје пројекат обнове Института - каже др Лазић.
Он додаје да ће „Торлак“ учинити све да направи вакцину коју ће моћи да извози.
- То јесте пионирски пројекат јер хоћемо да га радимо по свим стандардима. А да бисмо добили стандарде, морамо да имамо процедуре производње, а то не може да се купи. Имам чврста уверења Владе и Министарству здравља и свих одговорних институција у земљи да ће стати уз „Торлак“. Ако све то буде тако, ми ћемо имати идуће године вакцину домаће производње – сматра др Лазић.

Др Лазић објашњава да је обнављање домаће производње вакцине против сезонског грипа стало због хладњаче која не функционише како треба. Али није само она разлог нити је крив само један човек што нема производње.

Држава је у изградњу новог погона за производњу вакцина уложила 2,7 милиона евра, а „Торлак“ 305.000 евра.

Правили вакцину у немогућим условима

Др Радмило Петровић сматра да у „Торлаку“ нису способни да направе вакцину.
- Ранијих година проблем им је била центрифуга, па ће следећи пут бити нешто друго. Они заправо нису способни нити вољни да је направе. За време бомбардовања 1999. године смо је правили. Сваки дан смо дежурали да, уколико нестане струје, укључимо агрегате. И те године смо украли сој из друге земље, да би Србија имала вакцину - истиче др Петровић.

Он каже да се десило да је једна докторка из „Торлака“ такође ранијих година, када Србија није добијала сој за вакцину, усред ноћи села у свој аутомобил и отишла у Румунију да би узела сој. То је био поклон од њихове колегинице из Букурешта који је, наравно, био илегалан. 

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер