петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Утисак недеље": Здравко Понош - Удружена опозиција постоји, иако тренутно не даје пулс; Борко Стефановић: Милош Јовановић, Ненад Чанак, Чедомир Јовановић и Татјана Мацура - нису никаква опозиција
Хроника

"Утисак недеље": Здравко Понош - Удружена опозиција постоји, иако тренутно не даје пулс; Борко Стефановић: Милош Јовановић, Ненад Чанак, Чедомир Јовановић и Татјана Мацура - нису никаква опозиција

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. децембар 2020.

У емисији "Утисак недеље", гости Оље Бећковић истакли су да је део опозиције који је бојкотовао изборе стекао кредибилитет код грађана, одржаваши реч да неће изаћи на изборе. Међутим, нису били сагласни да странке које су заговарале бојкот треба да потпишу платформу за фер и поштене изборе са странкама које су учествовале у изборној трци.

Гости Оље Бећковић били су потпредседник Народне странке Здравко Понош, заменик председника Странке слободе и правде (ССП) Борко Стефановић и Бојан Пајтић, професор Правног факултета у Новом Саду и бивши председник Демократске странке.

Потпредседник Народне странке Здравко Понош изјавио је данас да би битку за изборне услове требало да заједнички воде странке које су бојкотовале изборе, јер оне имају кредибилитет и нису пристале на „цену цензуса од три одсто“, него су одржале реч дату грађанима.

Они који су изашли на изборе су нам неприхватљиви, јер да су прескочили цензус од три одсто, данас би Александар Вучић са њима чачкао уши као са привеском на кључевима као што то данас чини са Александром Шапићем и Горданом Чомић

„Они који су изашли на изборе су нам неприхватљиви, јер да су прескочили цензус од три одсто, данас би Александар Вучић са њима чачкао уши као са привеском на кључевима као што то данас чини са Александром Шапићем и Горданом Чомић. Питање цензуса од пет или три одсто је питање цене, а не принципа“, рекао је Понош у емисији „Утисак недеље“ на телевизији Нова С.

Понош је истакао да је стање у опозицији далеко од доброг. Говорећи о сарадњи Народне странке и Странке слободе и правде, он је навео да те две партије никада нису имале интезивну билатерарну сарадњу, али да је погрешно сматрати да је Удружена опозиција Србије (УОПС) мртва, иако тренутно не даје пулс. 

"У овом моменту формат сарадње међу опозиционим странкама је блокиран из разних разлога и нажалост није функционалан", истакао је он. 

Говорећи о тврдњама да је неслагање између ССП и Народне странке настало услед намере ССП да започне сарадњу са Покретом слободних грађана (ПСГ) по питању дефинисања изборних услова, он је рекао да за ПСГ "питање изласка на изборе није било питање принципа, већ цене".

Понош је рекао да „увођење у игру“ Покрета слободних грађана (ПСГ) личи на „прање диплома стечених на Мегатренду тако што се заврши мастер на државном факултету“. 

„Тиме се руши кредит који једино имамо, а то је да смо стекли вредност бојкотом. Да ли је вредно да растуримо ово што имамо са свим проблемима у функционисању Удружене опозиције Србије (УОПС) да бисмо опрали биографију ПСГ и још неких партнера? Ми мислимо да није и да је боље да останемо заједно са онима који су бојкотовали изборе, а немамо ништа против ни да они који су изашли на изборе подрже нашу платформу за изборне услове“, рекао је Понош.

„Из редова ПСГ се чује да је важно да опозицију у Србији подрже европарламентарци из редова либерала, али би наше упетљавање у идеолошке размирице у оквиру Европског парламента било једнако штетно као и Вучићево мешање у Трампову изборну кампању. Они ће нас подржати када будемо имали шта да понудимо“, додао је Понош. 

"Унутар УОПС-а има много чланица које су чврсто на позицији бојкота. Они су жртвовали сопствене интересе зарад јавног. Покушај да се Покрет слободних грађана уведе у ову причу изгледа као кад би се неко ко је дипломирао на Мегатренду појавио на државном факултету како би ‘опрао’ диплому. Битку која се односи на изборне услове треба да поведемо ми који имамо кредибилитет и који нисмо имали цену", рекао је Понош. 

"Ми сад имамо став о томе и мислимо да треба да се залажемо и за једну колону и за једног кандидата, али је сад прерано да се бавимо тиме. Свакако нам смета покушај да се профилишу већ идеолошке колоне. Увођење ПСГ у игру изгледа као профилисање идеолошке колоне и рушење кредита који једино имамо – а то је да смо бојктовали изборе и показали вредност." 

Стефановић је навео да Странка слободе и правде не захтева од председника Србије Александра Вучића да им омогући фер и поштене изборне услове, већ од Европске уније. 

"Њега на то може да натера или ЕУ или сто хиљада људи на улицама. Ми не причамо о коалицијама, већ о сарадњи по питању изборних услова са свим несумњиво опозиционим организацијама. Ми морамо бити свесни да је потпуно једна ствар Милош Јовановић, Ненад Чанак, Чедомир Јовановић, Татјана Мацура - они нису опозиција. То видите по томе што имају коалиције свуда по Србији са Српском напредном странком и говоре како је бојкот ‘пукао’ и да је био глупа ствар. То нисмо чули никад од Социјалдемократске странке Бориса Тадића и Заједно за Србију Небојше Зеленовића", објашњава Стефановић, додајући да је стање у опoзицији "тешко, али да неће пропасти".

  

"Мислим да опозиција има сопствена лутања и сопствене грешке. Наша сарадња неће престати ни у каквом смислу. Ми ћемо изаћи на прве наредне слободне и фер изборе. Важно је да добијемо могућност да људи уопште бирају и да одлучују о сопственом животу. Да бисмо то добили, последња ствар је да сад размишљамо о међусобним разликама. У тој ситуацији мерити наше разлике, да ли је неко био доследан до краја или није, је врло незахвално. Ми немамо много времена, грађани од нас очекују много виши степен озбиљности и јединства", напомиње заменик председника ССП, додајући да ПСГ није нови члан Удружене опозиције Србије.  

"У овом тренутку је важно окупити што шири фронт странака који ће заједнички формулисати захтеве за слободне и фер изборе. Ми из Странке слободе и правде сматрамо да у изради тог документа треба да учествују сви који су несумњиво опозиција", поручује Стефановић. 

С друге стране, Бојан Пајтић истиче да не мисли да је луксуз инсистирати на томе да бирачи могу да бирају опозицију која је кредибилна.

"Опозиција нема људство, инфраструктуру и медије. Она је на претходним изборима стекла кредибилитет и то је једино што има. Онај део опозиције који је потписао ‘Споразум са народом’, који је јавно обећао да неће да изађе на изборе, која се одрекао свега што носи парламентаран статус, јесте кредибилан. Сумњам у добре намере странака који су потписали споразум и затим прекршили обећање да неће изаћи на изборе", навео је Пајтић. 

(Нова.рс, Народна странка)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер