субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Утисак недеље“: Јанковић - Орлић намерно пустио да дође до сукоба, како би се користио као аргумент да је „Скупштина бесмислена“ и „покушај линча председника“. Бакић: Вучић је родоначелник свог примитивизма и ненормалности
Хроника

„Утисак недеље“: Јанковић - Орлић намерно пустио да дође до сукоба, како би се користио као аргумент да је „Скупштина бесмислена“ и „покушај линча председника“. Бакић: Вучић је родоначелник свог примитивизма и ненормалности

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. фебруар 2023.

О чему се суштински изјашњавамо када се залажемо за прихватање европског плана или када се залажемо за његово одбијање, као и да ли је суштина у изјашњавању за или против Европске уније, али и да ли је могућ дијалог у друштву, само су нека од питања о којима су вечерас говорили професори Иво Високовић, Владета Јанковић и Јово Бакић.

Професор са Факултета политичких наука Иво Висковић оценио је дешавања на седници Скупштине Србије о Косову, а на којој је дошло и до физичког обрачуна, као бруку не само људи који су у томе учествовали, већ и државе.

„То је брука… Дозволити себи да се тако нешто догоди, то је заиста било ван сваког нормалног понашања, ја не могу да поверујем да су толико подлегли афекту да су себи то дозовлили. Ово је редак случај да се посланици физички потуку“, рекао је Висковић у емисији „Утисак недеље“ на ТВ Нова С.

Говорећи о европском предлогу за Косово, гост „Утиска недеље“ је оценио да Србија није у ситуацији да може много да тражи и очекује.

„Спас нам је (косовски премијер Аљбин) Курти који затеже, те се наша страна показује као кооперативнија… Аљбина Куртија ја зовем ‘Крути’ јер нема иоле разума и компромиса, и то ће га на крају дисквалификовати“, додао је он.

Оцењује и да је „сувише наивно“ да мислимо да ћемо за месец или два имати решење за Косово.

Додаје и да европски предлог има неке слабости.

„Оно што је дато иде наруку албанској страни“, оценио је Висковић и додао да он не види опцију да Србија „сачува више од тога јер је реалност у међународним односима другачија“.

Он је истакао и да постоји суштинско питање, а то је да ли Срби и Албанци могу и желе да живе заједно.

„Ако желе и могу, онда постоји решење које може да задовољи обе стране, а то је конфедерација, то нико до сада није поменуо“, рекао је Висковић.

Са друге стране, за Владету Јанковића идеја о конфедерацији није реална.

„Албанци то неће и заносити се тиме је наивно“, оценио је Јанковић.

Јанковић је истакао да европски предлог за Косово не би смео да се прихвати, а додаје и да је наводно „расположење јавности против прихватања тог предлога“.

Он искључује могућност да се разговара о пријему Косова у УН.

„Ви сада имате ултиматум и, да се не лажемо, имате ситуацију у којој Вучић добија период од неколико месеци ‘предаха’ како би придобио подршку јавности“, рекао је Јанковић и додао да Вучића „држи још једна ствар, односно косовски премијер Курти који иде крајње радикално“.

„Ови (на Западу) прво морају да сломе Куртија, а сломиће га, а онда на ред долази имплементација“, додао је Јанковић.

Истакао је да Косово уласком у УН де јуре постаје држава и више није део Србије.

Јанковић сматра да је Александар Вучић „деструктиван човек“, те да не види сврху да са њим разговара о решењу за Косово.

Говорећи о инциденту на седници Скупштине Србије о Косову, Јанковић наводи да је председник Скупштине Србије Владимир Орлић „намерно пустио да дође до сукоба“.

„Почели су да се гурају и псују, било је физичког контакта. Сада се користи као аргумент да је Скупштина не само бесмислена, него да је то био и покушај линча председника, што је – да се човек прекрсти левом руком“, рекао је он и додао:

„Вучић ниједног тренутка није престао да говори док се све дешавало, а Орлић није хтео да прекине седницу.“

Јанковић је казао да је „знао да ће једном доћи до инцидента још када је Орлић именован за председника Скупштине, а Миленко Јованов за шефа посланичке групе напредњака, јер су обојица конфликтне личности“.

„Једини лек против тога је да опозиција има једно координационо тело, где морају да се редовно састају и да се договоре шта раде“, додао је он.

Социолог Јово Бакић окарактерисао је председника Србије Александар Вучић као „родоначелник свог примитивизма, простаклука и све ненормалности“.

„Док говори о пристојној и нормалној Србији, он је извор тог ненормалног стања, а Владимир Орлић и други министри у Влади Србије су његове слуге које уживају да буду у тим улогама“, рекао је Бакић.

Говорећи о сукобу на седници о Косову, Бакић је оценио да се опозиција „сувише лако упецала и учествовала у врло лошем и рђавом сценарију“.

„Мислим да су сви непријатељи Србије били радосни што се то десило“, рекао је Бакић.

Он је оценио да је наш кључни проблем у Србији што „немамо државу“, али и то што као друштво нисмо зрели.

Бакић је казао да и њему „европски предлог личи на ултиматум“.

„Када имате државу коју је отела мафија, чему можете да се надате? Овај предлог стиже у оном тренутку када је свима јасно да смо ми једна гомила беспризорника и да са нама може да ради ко шта хоће. Наравно, окидач за овај предлог је рат у Украјини, где постоји мање или више ирационалан страх на Западу да смо ми неки мали Руси“, оценио је Бакић.

Политичари у Србији су чланови олигархије који углавном воде рачуна о њиховом сопственом интересу и то је несрећа овог друштва, истакао је Бакић.

Он се у „Утиску недеље“ осврнуо и на питање санкција Русији и додао је да је против увођења санкција било којој држави на свету јер је „десет година живео под њима у Србији“.

„НАТО је за мене злочиначка организација и увек ће бити“, поручио је Бакић.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер