Хроника

"Утисак недеље": Кокан Младеновић: Нелогично је да неко паметан и способан не покуца на врата председништва и ухапси Вучића; Владица Цветковић; Образовни систем продукује велики број послушника

Штампа
недеља, 31. мај 2020.

Подаништво данас у Србији преовладава јер је рентабилно, а високо образовање је највећи расадник послушника и поданика, оценили су вечерас учесници “Утиска недеље”.

Гости емисије професор Рударско-геолошког факултета и дописни члан САНУ Владица Цветковић, професор Филозофског факултета Миодраг Зец и редитељ Кокан Младеновић говорили су о послушницима и поданицима у нашем друштву, узроцима и алтернативама те појаве.

Говорећи о високом образовању као расаднику послушника, Цветковић је рекао да се студенти не уписују на факултете да би били послушници, да не раде то намерно, али да је структура високог образовања таква да “продуктује велики број послушника”.

“Све људе које доживљавате као калкуланте или као неке који су склони да се одрекну неког свог ја или неког интегритета да би реализовали своју диплому, који су данас укључени у неку структуру власти, сви долазе из високог образовања, оно је структурирано тако да производи велику количину безвредних диплома”, рекао је он.

Већина тих диплома једино могу бити реализоване кроз партијску књижицу, напоменуо је Цветковић, додајући да ту није реч о фалсификованим дипломама јер су то валидне дипломе и студијски програми који су прошли акредитацију, али да се школује велики број студената који се не могу запослити и принуђени су да то ураде преко партијске књижице.

“Образовање је у сржи свега, без промене образовања не можемо на дуже стазе очекивати никакав бољитак”, истако је Цветковић.

Говорећи о подаништву и враћању грађанског достојанства редитељ Кокан Младеновић је рекао да нам недостаје грађанске храбрости, која подразумева личну иницијативу и борбу за слободу.

“Јасни су ми ти јадни људи који немају шта да једу па су понижени и пристају на неке немогуће ствари, али ми нису јасни управо ти образовни људи који су рецимо завршили неке престижне, светске универзитете на тему криминалистике, одбране, војне академије, који седе у војним структурама а школовани су да управо ухапсе оне које су им надређени”, рекао је Младеновић.

“Нелогично је да неко паметан и способан не покуца на врата Председништва и ухапси председника Србије коме треба да се суди због флагрантног кршења законских и уставних овлашћења које има”, упитао је Младеновић напомињујући да је то за њега најстрашније подаништво.

Професор Миодарг Зец је рекао да је овде општа климатска порука да се не исплати рећи, а друго створена је и клима да је подаништво рендабилно и удобно.

“Слобода је скупа ствар, доста ризична и неизвесна”, рекао је Зец.

Према његовом мишљењу неко протествује због уверења, а неко је поданик из уверења.

Професор Цветковић је истакао да у друштву постоји и дубљи друштвени проблем.

“Када декан једног факутета каже председнику да је најбољи студент свих времена, чак и да је најбољи студент – који је то модел понашања за студенте него послушништво”, напоменуо је он.

Шта је однос медија са националном фрекфенцијом него чист одраз послушништва, додао је он.

Према његовом мишљењу највећи порив послушништва је чиста корист или страх.

“Ако сте послушни на тако високом нивоу као што је професорко место или сте члан Академије онда је то озбиљан друштвени проблем”, истакао је Цветковић.

На питање шта би могао да буде пример да је неко почео да се бави својим послом за који је школован, није добио лажну диплому и није одлучио да се повуче, Младеновић је као пример навео “првог новинара који поцепа вести које су му дали да чита на државној телевизији, на Пинку”.

“Први тужилац који подигне оптужницу против врха државе за организовано криминално удруживање је већ урадио свој посао “, рекао је Младеновић додајући да верује у те индивидуалне гестове и побуне који могу да покрену лавину.

(Нова С)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]