петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Утисак недеље“: Нинић - Мали поручио државном врху да је он „благајник и рачуновођа“ власти; Пећо: Вучићевић имао увид у преписку КРИК-а са Петровићем; Андреј Ивањи: Театар апсурда
Хроника

„Утисак недеље“: Нинић - Мали поручио државном врху да је он „благајник и рачуновођа“ власти; Пећо: Вучићевић имао увид у преписку КРИК-а са Петровићем; Андреј Ивањи: Театар апсурда

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. октобар 2021.

Министар финансија Синиша Мали је у својим медијским наступима, од тренутка када је Мрежа за истраживање криминала и корупције (КРИК) објавила да је он био власник 24 апартмана на бугарском приморју, вероватно желео да поручи да је "благајник и рачуновођа" представника власти и да државно руководство треба уз њега да остане "до краја", оценио је адвокат Иван Нинић.

Он је вечерас, гостујући у Утиску недеље на ТВ Нова С, навео да је истина да Мали, у тренутку прометовања тих некретнина, био државни службеник а не функционер, али да је недуго потом, у априлу 2013. године, постао функционер уласком у Управни одбор Клиничког центра Србије. Према Нинићевим речима, самим тим је Мали био у обавези да пријављује у својим имовинским картонима све некретнинке које поседује, односно да је кршио закон.

„Од 2010. године су функционери (у обавези) да пријављују имовину и приходе. Проблем је што Тужилаштво за организовани криминал и Агенција за борбу против корупције ћуте“, рекао је Нинић.

Он је додао да је више надлежних институција накнадно саставило извештај о Малом, у ком је наведено да је садашњи министар на челу „хоботнице“, да је управљао са 45 рачуна, а који је једино резултирао сменом директорке Агенције за борбу против корупције и људи који су на извештају радили.

„Када је тај извештај дошао до Вишег јавног ужилаштва, (оно је одлучило) да нема ничег што би било инкриминишуће. Након тога је предмет послат Основном јавном тужилаштву, пред којим је Мали склопио (споразум о признању) опортунитетом, па је платио 200.000 динара, а кривична пријава је одбачена“, додао је Нинић.

Као проблем у гоњењу потенцијалне корупције, Нинић истиче и судску праксу, јер иако је за непријављивање имовине запрећена казна до пет година затвора, за сада не постоји ни једна осуђујућа преседа за кривично дело.

Пећо: Вучићевић имао увид у преписку са Петровићем

Новинарка КРИК-а Драгана Пећо наводи да је тај медиј раније писао да је Мали купио 24 стана, али да је тек сада „Пандора папирима“ утврђено да је он стајао иза оф-шор фирми које су обавиле трансакцију.

Она је додала и да је кум председника Србије Александра Вучића, Никола Петровић, био пуномоћник за оф-шор фирму основнану 1998. године, да су му проследили питања везану за ту компанију.

„(У ту преписку) највероватније је имао увид главни уредник Информера Драган Вучићевић, јер је након тога спомињао 1998. годину, иако се она није спомињала у тексту о Петровићу који смо објавили“, казала је Пећо.

Ивањи: Театар апсурда

Уредник у недељнику Време Андреј Ивањи сматра да покушаји државног руководства да одбрани Малог, односно нереаговање на афере и потенцијално кршење закона, подсећа на „театрар апсурда“.

Он је додао да власт има више „зидова“ је бране.

„Ту су медији који спектакуларно бране (власт), партијски ешалон који синхронизовано брани нападе, и тужилаштво је део тога…. Ни после овог свега се ништа неће десити. То је наше искуство како функционише наша држава. Све је апсурдно“, закључио је Ивањи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер