петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Усвојен буџет Србије за 2010. годину
Хроника

Усвојен буџет Србије за 2010. годину

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. децембар 2009.

БЕОГРАД – Посланици Скупштине Србије усвојили су данас буџет за 2010. годину, којим су предвиђени приходи у износу од 656 милијарди динара, расходи 763 милијарди динара, а дефицит 107 милијарди динара.

За буџет у целини је гласало 127 посланика владајуће већине, посланик Коалиције Албанаца прешевске долине Риза Халими, као и самостални посланици Владан Батић и Јован Дамјановић. За предложени буџет, као што су раније најављивали, нису гласали посланици Савеза војвођанских Мађара.

Предвиђено је да закон ступи на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику”.

Предвиђени дефицит од око 107 милијарди динара је у оквиру планираних 3,5 одсто БДП-а, уз планиране приходе од око 655,9 милијарди динара и расходе од око 762,9 милијарди.

Упоредном анализом буџета за 2010. годину види се да су планирани приходи смањени за 42,8 милијарди динара, у односу на овогодишњи, а расходи су повећани за 14,6 милијарди динара, као и дефицит за око 57,4 милијарде динара.

У буџету за 2010. годину планиран је консолидовани дефицит од четири одсто БДП-а (3,5 одсто БДП-а на нивоу републичког буџета), раст привреде од 1,5 одсто, наставак подстицаја привреди и изградње Коридора 10 и других инфраструктурних објеката, уз смањење јавне потрошње и замрзавање пензија и плата у јавном сектору.

Представници владе, као и већине у републичком парламенту, оценили су да је буџет за 2010. годину развојно оријентисан и да ће држава наставити да подстиче привреду и изградњу крупних инфраструктурних пројеката.

У буџету за 2010. годину пензије и плате су замрзнуте, наставиће се са субвенционисаним кредитима, а приоритет ће бити и изградња Коридора 10.

Фискална политика ће бити рестриктивнија него у овој години, а буџетска консолидација мора бити подржана структурним реформама, пре свега реформом државне администрације и пензионом реформом, навели су предлагачи закона.

Две основне новине у буџету су приказивање сопствених прихода буџетских корисника у готово пуном износу и бесповратне помоћи ЕУ, као и приказивање губитка пореских прихода по основу пореских олакшица и умањења пореске основице.

Буџетом су предвиђене субвенције од око 43 милијарде динара, што је нешто више него у 2009, а ту спадају субвенције „Железницама Србије”, јавном предузећу „Ресавица”, пољопривреди, друштвеним предузећима, подстицају „гринфилд” инвестиција, туризму.

У буџету су предвиђене 24,3 милијарде динара „меких кредита” за подршку различитим пројектима усмереним према привреди и становништву као што су програми за повећање ликвидности привреде, изградња јефтиних станова (две милијарде динара), подршка „Фијату”...

Буџет се доноси за период од једне фискалне године и важи за годину за коју је донет. Фискалном годином сматра се период од 12 месеци, у раздобљу од 1. јануара до 31. децембра календарске године.

Посла усвајања буџета за 2010. годину, посланици Скупштине Србије усвојили су данас и пет пратећих буџетских закона. Реч је о законима о допуни Закона о пензијском и инвалидском осигурању, о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици с децом, о изменама и допунама Закона о преузимању акционарских друштава, о изменама и допунама Закона о јавном дугу, као и о измени Закона о осигурању.

Закон о допуни закона о пензијском и инвалидском осигурању предвиђено је да се износи пензија, новчаних надокнада и износ општег бода задрже на достигнутом нивоу, односно да се не мењају ни у 2010. години.

Посланици су изгласали и Закон о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици с децом, којим је прописан нови начин утврђивања висине накнаде зараде, имајући у виду досададшње проблеме у исплати накнаде проузроковане изигравањем и злоупотребама досадашњих одредби закона, а, између осталог, прописана је обавеза послодавца да достави одговарајуће доказе о висини основне зараде запосленог и доказ да је исплатио накнаду зараде запосленом. Закон је донет због потребе смањења буџетских расхода опредељених за исплату права прописаних законом, а који се правасходно односе на накнаду зараде за време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одуштва са рада ради посебн неге детета, насталих као последица изигравања и злоупотртебе досадашњих одредби закона.

Парламентарци су усвојили и Закон о изменама и допунама Закона о преузимању акционарских друштава, којим се уређују услови и начин стицања и располагања акцијама које су у власништву Србије, а закон ће на индиректан начин допринети успешнијој реализацији пакета мера за ублажавање негативних ефеката светске економске кризе које је сачинила Влада Србије.

Међу усвојеним законима је и Закон о изменама и допунама Закона о јавном дугу, којим је регулисано да износ неизмиреног дугорочног задужења за капиталне инвестиционе расходе локалне власти може бити већи од 50 одсто укупно остварених текућих прихода буџета локалне власти у случајевима када се ради о дугорочном задуживању, чије је рок отплате најмање пет година. Њиме се уређује и да изузетно, за задуживање од најмање пет година, износ главнице и камате који доспева у свакој години на сва неизмирена дугорочна задуживања локалне власти може бити већи од 15 одсто ако две трећине текућег суфицита у односу на укупно остварене текуће приходе чини удео већи од 15 одсто.

Усвојен је и Закон о измени закона о осигурању, који прописује да је организација за осигурња, која на дан ступања на снагу овог закона има дозволу за обављање послова осигурања, дужна да до 31. децембра 2011. године изврши одговарајуће промене у свом статусу и пословању, те да је дужна да Народној банци Србије поднесе доказе о разграничењу животних и неживотних осигурања.  

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер