петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Уставни суд Црне Горе одбио жалбу о укидању затвора за Милана Кнежевића
Хроника

Уставни суд Црне Горе одбио жалбу о укидању затвора за Милана Кнежевића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. децембар 2018.

Трочлано веће Уставног суда Црне Горе није данас било сагласно о увођењу привремене мере на основу које би било обустављено извршења казне затвора за посланика Милана Кнежевића, тако да ће се томе изјаснити Суд на пленарној седници, сазнаје Бета.

У току је седница која се односи на посланика Небојшу Медојевића.

Кнежевић непрекидним боравком у парламенту 12 дана избегава хапшење.

По закону, ако трочлано веће није сагласно, одлуку доноси Суд на пленарној седници. Судије известиоци Уставног суда Мевлида Муратовић и Милорад Гогић предложиле су Већу суда обуставу извршења казне затвора коју је Виши суд одредио посланицима Демократског фронта Медојевићу и Кнежевићу због одбијања да сведоче, након што су њихови адвокати поднели жалбу.

Поред решавања спора о томе да ли је лишавањем слободе посланика Медојевића и одлуком да Кнежевић иде у затвор, повређено уставно право, тражили су да Уставни суд обустави извршење казне затвора, односно да донесе привремену меру, до окончања решавања жалбе у меритуму.

Ако Уставни суд на пленарној седници прихвати жалбу адвоката, Медојевић и Кнежевић ће коначну одлуку о уставној жалби чекати на слободи.

Уставни суд нема јасан рок у којем се мора изјаснити о уставној жалби на одлуку да Медојевић и Кнежевић буду затворени.

Медојевић је јуче пребачен у болницу, из затвора где је од 30. новембра, јер је на основу одлуке Вишег суда кажњен с укупно четири месеца затвора због одбијања да сведочи у два случаја. Његови адвокати тврде да је он дао исказ, али да се то што је рекао није свидело Специјалном тужилаштву које је тражило да се он ухапси.

Виши суд је 3. децембра наложио да Медојевић проведе још два месеца у затвору, јер је одбио да сведочи у предмету поводом његових тврдњи из маја прошле године да је главни специјални тужилац Миливоје Катнић учествовао у ратном злочину код Цавтата 1991. и 1992. Ту казну, по закону Медојевић, може издржати тек пошто му истекне претходна, због које је од 30. новембра у затвору, пошто је одбио да каже ко је припадник Агенције за националну безбедност који му је рекао да је тужилац Катнић од бившег градоначелника Подгорице Миомира Мугоише узео 100.000 евра како му не би одредио притвор у случају названом "Царине".

И у том случају затвор траје док Медојевић не пристане да сведочи, или док његово сведочење не постане непотребно, или док се кривични поступак не заврши, а најдуже два месеца, рачунајући од дана и часа лишења слободе.

Суд је затвор одредио и његовом колеги Кнежевићу који је од 29. новембра непрекидно у згради Скупштине Црне Горе. Он је неколико пута поновио да се неће добровољно предати. Кнежевићу прети затвор због одбијања да достави податке о судији који му је наводно понудио да му за 10.000 евра укине пресуду због напада на полицајаца 2015.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер