субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Успешна војна сарадња САД и Србије
Хроника

Успешна војна сарадња САД и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. октобар 2008.

РТС, понедељак, 20. окт 2008.

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Здравко Понош и начелник Здруженог генералштаба Оружаних снага САД адмирал Мајкл Малин сагласни да је војна сарадња две државе успешна, упркос сложеним политичким односима Србије и САД.

Адмирал Малин, који предводи високу делегацију војске САД, први је амерички војни званичник тог ранга који је у посети Србији од 1951. године. 

Потпуно супротни политички ставови САД и Србије око статуса Косова и Метохије нису били препрека, како је заједнички оцењено, доброј војној сарадњи. 

Понош је после састанка са Малином, на заједничкој конференцији за новинаре, рекао да је констатовано да је војна сарадња била успешна у периоду када политички односи држава нису били добри. 

Адмирал Малин је навео да се у потпуности сложио са Поношем у вези са успехом војне сарадње и да та сарадња није била само на папиру, већ се огледала и у пракси. 

Малин је истакао да је стабилност региона веома важна, да треба да буде постигнута и одржана а позитивно је оценио сарадњу Војске Србије са КФОР-ом као и активности у програму Партнерство за мир.

Гледати у будућност, не у прошлост

Начелник Здруженог генералштаба Оружаних снага САД је додао и да је Војска САД извукла поуке из свих операција која је имала у прошлости и да их користи истичући истовремено да је јако важно "да људи гледају у будућност а не да буду окренути прошлости".

Начелник Генералштаба Војске Србије Понош је прецизирао да је са Малином разговарао о политичко безбедносној сарадњи у региону у оквиру које је указано на потпуно различито виђење будућности јужне српске покрајине - Косова и Метохије.

Понош је навео и да, без обзира на потпуно различите политичке ставове око Косова и Метохије, "изналазимо начине да сарађујемо, САД кроз структуру НАТО, у којој има велики утицај, а ми кроз чињеницу да се ради о јужној српској покрајини".

Са Малином се разговарало и о могућности набавке опреме и наоружања америчких произвођача, под истим условима како то чини Војска САД.

Понош је подсетио и на веома успешно остварену сарадњу са Националном гардом Охаја и указао на значај укључивање српских официра у програм војног образовања и усавршавања на америчким војним академијама.

Начелник Генералштаба Војске Србије је изразио очекивање и да ће се војно-војна сарадња две војске ускоро прерасти у војно-цивилну, а потом и у цивилно-цивилну сарадњу.

Према Малиновим речима, све активности у оквиру војне сарадње су "на стази програма Партнерство за мир", а америчка војска је заинтересована за интензивирање међусобних односа.

Малин је навео да је приликом сарадње значајно да Војска Србије добије она знања која жели Понош а не оно што хоће САД.

Пре састанка са Поношем, делегацији САД приређен је свечани дочек у Дому Гарде у Топчидеру.
коментари 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер