среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ускоро Немац на челу српске Комисије за заштиту конкуренције
Хроника

Ускоро Немац на челу српске Комисије за заштиту конкуренције

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. фебруар 2010.

Председник српске Комисије за заштиту конкуренције ускоро би могао да буде странац. Досадашња председница Дијана Марковић-Бајаловић напушта ту функцију, а на њено место долази стручњак из – Немачке. Договор око тог именовања наводно је већ постигнут, с тим што је владајућа коалиција договорила и процентуалну заступљеност страначких представника у Комисији.

Комисија за заштиту конкуренције конституисана је 12. априла 2006. избором председника и заменика председника Савета Комисије за заштиту конкуренције. Први председник био је професор др Радован Вукадиновић и он је на тој функцији остао до 6. јуна 2007. године. За новог председника савет Комисије је 13. јуна 2007. изабрао професора др Дијану Марковић-Бајаловић.

Рад Комисије пратиле су бројне контроверзе, оспоравања али и бурна реаговања. Међу значајним случајевима било је и решење Комисије о одбијању захтева за издавање одобрења за спровођење концентрације између „Примера Ц” и „Ц маркета”, затим решење Комисије којим се утврђује да су АД Млекара Суботица и Имлек Београд (друштва у власништву Данјуб фудс групе) злоупотребили доминантан положај на тржишту, па решење којим се утврђује да су највећи произвођачи лекова и веледрогерије у Србији (Хемофарм, Галеника, Здравље, Југоремедија, Хабитфарм, Срболек, Славијамед, Фарма Свис, Велефарм, Ветфарм, Фармалогист, Југохемија Фармација, Ветпром Хемикалије, Фарманова Велепродаја и Унихемком) склопили забрањене споразуме који за циљ имају битно спречавање, ограничавање или нарушавање конкуренције на релевантном тржишту велепродаје лекова на територији Србије, случај кад је Комисија утврдила да је СББ злоупотребио доминантан положај на тржишту дистрибуције ТВ програма путем ДТХ технологије и кад се Комисија у случају продаје НИС-а руском Гаспромњефту огласила ненадлежном.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер