Хроника

Урсула фон дер Лајен: Прва вакцина се очекује у децембру, али ће пресудно важно бити да грађани носе маске и одржавају физичку раздаљину, јер прети и трећи талас пандемије

Штампа
среда, 28. октобар 2020.

Европска комисија издвојила је сто милиона евра за израду брзих тестова за коронавирус, прва вакцина се очекује крајем године, али и тада ће пресудно важно бити да грађани носе маске и одржавају физичку раздаљину, јер прети и трећи талас пандемије, поручила је председника ЕУ Урсула фон дер Лајен.

Лајен је данас у Бриселу рекла да је “ситуација веома опасна” и позвала све чланице да раде на “снажном обједињавању правила и напора” у спречавању ширења епидемије.

Њен главни саветник за сузбијање епидемије коронавируса Питер Пјот је на заједничкој видео конференцији за штампу предочио да се, и кад стотине милиона људи у Европској унији добију поуздану вакцину, не зна хоће ли имунитет трајати једну, две, три или можда и пет година.

Председница ЕК и њен главни саветник за епидемију су то изјавили уочи сутрашњег видео заседања шефова држава и влада Уније који треба да усагласе правила путовања грађана унутар граница Уније, укључујући увођење телефонске апликације за праћење жаришта и ширења заразе, што би требало да обухвати на десетине милиона грађана ЕУ.

Урсула фон дер Лајен је нагласила да је од највеће важности и да “никаквог компромиса неће бити око ефикасности вакцине”, коју ЕУ намерава да произведе у 700 милиона доза и, поред 450 милиона становника Уније, подели и са другим, посебно сиромашним земљама у свету.

“Крајем године рачунамо да ћемо имати вакцину и морамо се уверити да је ефикасна у 70 одсто случајева, укључујући особе преко 65 година старости”, истакла је челница ЕК, напомињући да се ту сад “очекује светло у тунелу”.

Пјот је додао да ће за вакцинисање стотина милиона људи бити потребно време, припреме здравствених капацитета, као и да се грађани убеде у то да је вакцина заиста прави лек за коронавирус, будући да још увек 25 одсто житеља Уније поручују да не желе да се вакцинишу.

Пјот је ставио до знања да је јако важно да вакцину добије што већи број грађана који и потом морају наставити с мерама заштите, а то је да пре свега носе маске, перу руке и држе физичку раздаљину, све док ширење заразе не престане да угрожава све становнике.

Урсула фон дер Лајен је објаснила да брзи антигенски тестови нису тако поуздани као ПЦР тестови, али су велика додатна испомоћ да се уђе у трагове заразе јер су веома брзи и могу се масовно примењивати.

Њен сарадник Пјот је објаснио да коронавирус сад јесте постао мање опасан, јер је постотак преминулих мањи, али је рекао и да је овај други талас епидемије последица пребрзог и неодговорног опуштања људи, али и наглог попуштања мера одбране од епидемије, за шта су криве власти.

Председник Европског савета Шарл Мишел је уочи сутрашњег заседања водја ЕУ изјавио да, обзиром на “крајње опасну ситуацију”, постоји лакша и једноставнија могућност да се уведе општи карантин, “али уз страшно тешке политичке, социјалне, економске, психолошке, па и демократске последице”.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]