четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Урна са посмртним остацима Мире Марковић стигла у Србију
Хроника

Урна са посмртним остацима Мире Марковић стигла у Србију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. април 2019.

 Урна са посмртним остацима Мире Марковић стигла је јутрос из Русије у Србију, јавља БК телевизија. По жељи породице, како се наводи, посмртне остатке супруге Слободана Милошевића донео је њихов пријатељ Слободан Булатовић.

БК телевизија наводи да се урна већ налази у породичној кући Милошевића у Пожаревцу. Сахрана је сутра у 15 часова, када ће урна бити положена испод липе у дворишту где почива и њен супруг. Потом ће свештенство СПЦ Епархије браничевске одржати опело.

Мира Марковић је преминула 14. априла у 77. години, након компликација изазваних упалом плућа.

Кремација, којој су присуствовали син Марко Милошевић, његова ћерка Марија и најближи пријатељи, одржана је јуче у Москви.

Мирјана Марковић рођена је 10. јула 1942. у Пожаревцу. Студирала је социологију на Универзитету у Београду, где је и докторирала. Била је професорка социологије на Природно-математичком факултету у Београду. Била је једна од оснивача и прва председница политичке партије Југословенска левица (ЈУЛ).

Иако се доводила у везу са организовањем убистава Славка Ћурувије и Ивана Стамболића, против Марковићеве је 2005. подигнута оптужница да је злоупотребила службени положај тако што је утицала на доделу стана Илони Пешић, дадиљи свог унука, иако није испуњавала законом предвиђене услове.

Подсетимо, Апелациони суд у Београду недавно је укинуо првостепену пресуду којом је у јуну прошле године на годину дана затвора Марковићева била осуђена поводом оптужби да је 2000. године утицала на владину комисију да незаконито додели државни стан дадиљи. Суђење је враћено на почетак. Првостепена пресуда је донета после готово 15 година од покретања кривичног поступка и одржаних више од сто рочишта.

Мирјани Марковић се судило у одсуству, пошто је недоступна правосудним органима Србије, јер је од 2003. године у Русији. За њом је 2005. године расписана међународна потерница, јер се није појавила на суду како би се суочила са оптужбама за злоупотребу положаја.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер