Хроника

Упутство Министарства финансија: У буџету за 2019. годину мање новца за просвету, привреду и судове, више за војску и ресор Синише Малог

Штампа
четвртак, 08. новембар 2018.

Од следеће године највећа повећања плата у јавном сектору имаће запослени у здравству, медицински и стоматолошки техничари – по 12 одсто, а лекари 10 одсто, пише Данас.

Након њих повишице по девет одсто добиће припадници МУП-а, БИА-е Министарства одбране. Такође, повишице у истом износу ће добити и просветари запослени у установама основног, средњег и високог образовања, ученичког и студентског стандарда, као и запослени у установама социјалне заштите. Радници Пореске управе и Управе царина добиће повећање плата од 8,5 одсто, а остали буџетски корисници седам одсто.

Такође, Влада је одложила примену Закона о систему плата запослених у јавном сектору и Закона о запосленима у јавним службама, односно уређење платних разреда у јавном сектору за 1. јануар 2020. године иако је ова реформа требало да започне 1. јануара следеће године, према још прошле године усвојеном закону.

Држава планира привредни раст од 4,2 одсто у овој и 3,5 одсто у наредној години и према томе спрема буџет. Како се наводи у Упутству за припрему буџета које је Министарство финансија проследило министарствима и другим државним институцијама, укидање закона о привременом смањењу пензија и повећање најнижих пензија за пет одсто повећаће укупне расходе буџета за 40 милијарди динара. Фазно напуштање закона о смањењу плата у јавном сектору и јавним предузећима смањиће приходе буџета за око 8,5 милијарди динара.

Министарство финансија калкулише и да ће укидање доприноса за незапосленост на терет послодавца коштати буџет око девет милијарди динара, а да ће привреда на конто тога уштедети 11,9 милијарди динара. Заједно са законом о буџету у скупштини ће се наћи и закон о накнадама којим би требало да се укине одређени број накнада, а ефекат тог укидања у министарству процењују на две милијарде динара. Као подстицај привредном расту води се и повећање издатака за инфраструктуру за 30 милијарди динара у односу на ову годину.

Како се наводи у упутству за припрему буџета за јавне инвестиције биће опредељено 2,9 одсто БДП-а на републичком нивоу, а заједно са инвестицијама у локалну инфраструктуру то ће достићи 3,9 одсто БДП-а. За изградњу станова за припаднике снага безбедности Министарство грађевинарства и Министарство привреде издвојиће следеће године заједно 3,75 милијарди динара.

И у наредној години субвенције ће бити значајна ставка у буџету. За железнице ће бити издвојено 14,65 милијарди динара. ЈП Путеви Србије добиће 6,3 милијарде динара, а Коридори Србије ће добити 3,1 милијарду динара. Пољопривреда ће добити субвенције не мање од 36,2 милијарде динара. У области енергетике и у следећој години биће издвојене субвенције за ПЕУ Ресевица, мада није прецизирано колико. Енергетски угрожени купци добијају субвенције од 1,32 милијарде динара. За финансирање РТС-а и РТВ-а биће издвојено четири милијарде динара које ће обезбедити Министарство културе. Министарство привреде ће добити за субвенције 17,59 милијарди динара. За ваучере за туристичке дестинације у Србији биће опредељено пола милијарде динара.

Гледајући максималне износе опредељене по министарствима и институцијама највећи добитник у буџету за наредну годину биће Министарство финансија чији буџет скаче са овогодишњих 256,6 на максимално 400 милијарди динара. Такође, значајно повећање буџета ће имати и Министарство одбране коме је намењено 93,8 милијарди динара, док је у овогодишњем буџету издвојено 70,5 милијарди динара.

С друге стране озбиљно смањење буџета осетиће Министарство просвете које је ове године имало на располагању 197,3 милијарде динара, а следеће године ће моћи да рачуна на максимално 169,2 милијарде динара. И Министарство привреде ће имати мање средстава на располагању следеће него ове године. Са 39,3 милијарде ове године буџет ће им пасти на 24,5 милијарди динара. Међу „губитницима“ је и Министарство правде коме ће бити смањен буџет за три милијарде динара, као и судови који ће имати на располагању милијарду динара мање него ове године. Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања биће смањен буџет за целих 35 милијарди динара, са 149,2 милијарде ове године, на 114,7 милијарди динара следеће године.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]