Хроника

Уочи доласка папе Фрање у Сеул, Пјонгјанг испалио три ракете

Штампа
четвртак, 14. август 2014.

СЕУЛ  - Папа Фрања стигао је данас у петодневну посету Јужној Кореји, а Северна Кореја је испалила три ракете кратког домета мање од сат времена уочи папиног слетања у Сеул.

Папа Фрања, који је дошао на чело Римокатоличке цркве у марту 2013. године, први је папа у последњих 25 година који је посетио Јужну Кореју, навела је агенција АП.

Севернокорејске ракете домета 220 километара испаљене су у Источно море (Јапанско море), саопштило је јужнокорејско министарство одбране, пренела је агенција АФП.

Очекује се да папа упути поруку мира Пјонгјангу, када буде држао специјалну мису посвећену међукорејском „помирењу” последњег дана своје посете Сеулу, навела је француска агенција.

Црквени званичници Јужне Кореје упутили су неколико позива Пјонгјангу да пошаље групу католика да присуствују миси, али је Пјонгјанг то одбио, изразивши бес због предстојећих заједничких војних вежби Јужне Кореје и САД, предвиђене да започну у понедељак.

Католичка црква као и све друге религије функционише у Северној Кореји под изразито строгим ограничењима и у оквиру корејске католичке асоцијације, која је под контролом државе.

Папа Фрања пожелео Кини мир и благостање

ВАТИКАН  - Папа Фрања послао је данас телеграм кинеском председнику Сију Ђинпингу и народу Кине, док је својим авионом надлетао територију те земље, чија влада не дозвољава католицима у тој земљи да признају његову власт.

Папа, који се налази на путу за Јужну Кореју, где ће провести пет дана, и иначе има обичај да телеграмом поздравља владе и народ земаља кроз чије ваздушне просторе пролази.

Ти телеграми углавном не садрже посебне новости, али је овај, упућен Кини, ишчекиван у јавности, као и порука коју ће папа Фрања упутити тој земљи.

„Улазећи у кинески ваздушни простор, шаљем најлепше жеље Вашој екселенцији и вашем народу и призивам божански благослов мира и благостања Вашој земљи”, написао је папа Фрања у телеграму.

Чињеница да је папи уопште дозвољено да прелети Кину је добар знак и мали корак у унапређењу крхких и затегнутих односа Ватикана и Кине, наводи Ројтерс.

Ватикан нема формалне односе са Кином од доласка комуниста на власт 1949. Католичка црква у тој земљи подељена је на две заједице: „званичну” цркву познату под називом Патриотска асоцијација која одговара Комунистичкој партији и „подземну” цркву која верност дугује папи у Риму. Највећа тачка раздора између ове две цркве је ко може да именује бискупе.

Ватикан је деценијама слао мировне поруке Кини али највећа препрека било је ватиканско признавање Тајвана који Пекинг сматра одбеглом провинцијом.

Други проблем у односима су жалбе мисионара и хуманитарних група да их кинеске власти на граници са Северном Корејом прогоне. Разлог томе је што Кина жели да спречи прелазак оних који беже од сиромаштва из Северне Кореје и илегално улазе у Кину да би потом отишли даље.

(Танјуг) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]