Početna strana > Hronika > UNS: Peticija protiv Zakona o javnom informisanju
Hronika

UNS: Peticija protiv Zakona o javnom informisanju

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 27. avgust 2009.

Udruženje novinara Srbije najavilo da će u ponedeljak 31. avgusta organizovati potpisivanje peticije protiv Zakona o javnom informisanju ispred Skupštine Srbije. Premijer Mirko Cvetković uveren da će Zakon dobiti većinu u Skupštini.

Predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović najavila je da će u ponedeljak 31. avgusta ispred Skupštine Srbije biti organizovano potpisivanje peticije protiv Zakona o javnom informisanju. Predstavnici medija smatraju da vlast ovim zakonom ne štiti građane od klevete, već sebe od kritike.

Usvajanje zakona bilo bi potvrda da je vlast medije označila kao državnog neprijatelja, poruka je okruglog stola u organizaciji UNS-a. Novinarstvo u Srbiji postalo bi dresirano, tvrde učesnici skupa, uprkos tome što ga neke stranke i NUNS smatraju prihvatljivim, ako se usvoje neki amandmani.

"Ovo je naš poslednji pokušaj da objasnimo javnosti, vlasti, ali i svim poslanicima u Skupštini Srbije zašto izmene Zakona o javnom informisanju ne treba da prođe u ovom obliku", rekla je Smajlovićeva i dodala da predloženi amandmani ne mogu da ponište "duboku antievropsku osobinu zakona", odnosno da ne mogu da ukinu sve nedostatke.

Za zaštitnika građana Sašu Jankovića sporan je i način na koji je zakon dospeo u skupštinsku proceduru.

"Zakon o državnoj upravi nalaže ministarstvima da u situacijama kada je javnost zainteresovana za neki zakon, obavezno sprovede javnu raspravu. Danas kada kažem da je ministarstvo prekršilo zakon, ne kažem to kao stručnjak, ne kažem kao slobodni mislilac, nego kažem kao državni organ", kaže Janković.

Demagoške su tvrdnje da novog zakona ne bi trebalo da se plaše savesni novinari, stav je govornika, koji još ocenjuju da bi njegovim usvajanjem Srbija podsećala na 1945. godinu, kada je državni radio objavljivao samo Vladine vesti, koje su smatrane jedinom i pravom istinom.

Urednik lista "Pres" Đoko Kesić kaže da, ako zakon bude usvojen, neće imati šta da savetuje svoje novinare, a umesto toga da preostaje da angažuje grupu advokata koja će stalno biti u redakciji, čitati tekstove i reći šta može, a šta ne može.

I postojeći krivični zakon omogućava kažnjavanje nesavesnih novinara, podsećaju govornici, koji još tvrde da i sama struka osuđuje one koji je brukaju.

Urednik nedeljnika "Vreme" Filip Švarm navodi da kada imate novinarstvo koje živi na klevetama, na laži, na naručenim likvidacijama određenih ljudi, ministara, političara, javnih ljudi, kulturnih radnika, onda takvo novinarstvo radi po principu "ko da više".

"Izgleda da su se promenili poslodavci i to je sad postao problem", smatra Švarm.

Iako je Ministarstvo kulture predlagač zakona, nije moguće saznati ko ga je pisao. Za stručnjake je neshvatljivo i to, da Radnu grupu, koja se svake srede okuplja u kancelariji preko puta ministrovog kabineta, niko nije konsultovao. Zakon, kažu, svedoči i o slabosti vladajuće koalicije.

Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski rekao je da postoji kontinuitet u tome da vlast nije spremna da "razvlasti sebe u medijskoj sferi, što je krucijalni standard demokratskih država".

Glavni i odgovorni urednik lista "Politika" Dragan Bujošević ocenio je da je trebalo da novinari sami predlože Zakon o javnom informisanju, odnosno da sami urede odnose u profesiji.

"Sve što nam sada ostaje je da pokušamo da objasnimo da taj zakon ne treba da bude donet", rekao je Bujošević.

Bujošević ne smatra da u društvu treba da važe ista pravila za novine koje na naslovnoj strani imaju naslove "sevnula p..." i za "Politiku". "Ako je tako, onda je to društvo duboko bolesno, kao i profesija, ako ne razdvaja te dve vrste novinarstva i novina", naglašava Bujošević.

Premijer Mirko Cvetković izrazio je uverenje da će predlog zakona o informisanju dobiti potrebnu većinu u Skupštini Srbije.

Cvetković je, na konferenciji za novinare posle sednice Vlade rekao da ne postoji proceduralna mogućnost da se izmeni predlog zakona o informisanju, ističući da taj zakon mora da ide na glasanje.

Premijer je podsetio da postoji procedura koja se odnosi na sve zakone i koja kaže da po završetku rasprave o određenom zakonu, kada se zakaže glasanje, nikakve izmene tog zakona više nisu moguće.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner