четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УНМИК доставио извештај о "жутој кући"
Хроника

УНМИК доставио извештај о "жутој кући"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. март 2009.

Српском Тужилаштву за ратне злочине достављен комплетан извештај о "жутој кући" и додатна документација везана за истрагу о трговини људским органима на северу Албаније. Тужилаштво је до сада, на основу фотографија којима располаже, идентификовало 10 могућих егзекутора и једну од жртава.

Мисија прелазне управе УН на Косову и Метохији (УНМИК) доставила је српском Тужилаштву за ратне злочине комплетан извештај о "жутој кући" са додатном документацијом, саопштило је Tужилаштво.

Тужилац Вукчевић је обавештен да је после детаљног увида у документацију пронађен  додатни материјал.

Документација се састоји од десет прилога у вези са истраживањем навода о трговини људским органима током сукоба на Косову и Метохији 1999. године. Један од њих је комплетан извештај о "жутој кући" у који је Тужилаштво раније имало увид.

"Жута кућа" селу Бурељ на северу Албаније раније је означена као место у којем су киднаповани косовски Срби мучени, убијани и где су им вађени органи, који су, касније, продавани на црном тржишту.

У допису тужиоцу Вукчевићу напомиње се да су истраге о наводној трговини органима и ратних злочина сада у надлежности Мисије Еулекс који је обавештен о захтевима Тужилаштва за ратне злочине.

Тужилаштво је до сада, на основу фотографија којима располаже, идентификовало 10 могућих егзекутора и једну од жртава - Предрага Драговића, а осим "жуте куће" помињу се још три локације, такође на северу Албаније, на којима је могуће да су вршене трансплантације органа.

Правосудни органи у Србији отворили су у марту прошле године истрагу о трговини органима несталих Срба, након објављивања књиге "Лов" бивше хашке тужитељке Карле дел Понте.

Српско Тужилаштво, али и међународна организација за заштиту људских права "Хјуман рајтс воч" тражили су од Албаније да покрене истрагу о наводима о трговини органима отетих Срба.

Тужиоци из Тиране, као и званичници власти у Приштини, одбацили су те захтеве тврдећи да је "читава прича део прљаве кампање против косовских лидера".

Истрагу о том случају води и специјални известилац Савета Европе Дик Марти који би, према ранијим најавама, до краја марта требало да дође у Београд.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер