петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УНЕСКО: Косово није послало захтев за чланством
Хроника

УНЕСКО: Косово није послало захтев за чланством

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јул 2015.

У секретаријат Унеска није стигао захтев Косова да постане члан ове организације Уједињених нација, потврђено је "Вечерњим новостима" у Паризу.

Приштина је још пре седам дана саопштила да је таква молба послата, подсећају "Новости".

Због ове намере косовских званичника, пише лист, српска дипломатија последњих дана је "на ногама" и покушава да обезбеди да земље које су неодлучне да ли да подрже Приштину, ипак гласају против и да не остану уздржане, јер би и тиме, посредно, поплочале пут косовском чланству.

Циљ је да се спречи пролаз у ову организацију, јер би, у супротном, сви српски споменици који су под заштитом Унеска, били "приписани" Приштини, наводи београдски дневник.

Математика овог пута не иде у корист Београда, пошто је од 58 чланица Извршног одбора Унеска, косовску државност признало њих 33.

Правила су таква да је довољна проста већина, па да приштински захтев стигне до генералне конференције Унеска која се одржава средином новембра.

У актуелном саставу ИО, који ће се састати у октобру, Србија нема свог представника, а од држава које су признале Косово ту су Албанија, Аустрија, Француска, Немачка, Италија, Јапан, САД...

Уколико косовски захтев стигне у Париз, а генерални секретар Унеска Ирина Бокова га проследи ка ИО, довољно ће бити да једна или две чланице овог тела затраже да се кандидатура Косова уврсти у дневни ред и да се о њој гласа на овом нивоу, наводе "Новости".

Следећи корак је Конференција, а према рачуници Приштине тамо је од 195 чланица Косово признало њих 111, а уздају се и у гласове држава које их не сматрају државом и које су им до сада давале подршку за улазак у друге међународне организације, додаје лист.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер