субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Унапређење сарадње између војске Кине и Србије
Хроника

Унапређење сарадње између војске Кине и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. август 2010.

ПЕКИНГ – Министар одбране Драган Шутановац изјавио је, након потписивања уговора о донацији кинеске армије Војсци Србије у вредности од пола милиона евра, да између оружаних снага две земље постоји веома чврста сарадња али и да увек има простора за унапређење односа.

„Добили смо уверавање да ће кинеска војска и убудуће подржавати реформе у Војсци Србије и наставити да даје донације у складу са могућностима”, рекао је Шутановац у Пекингу након разговора са кинеским министром одбране генералом Лианг Гуанглијем.

Шутановац је рекао да је било речи и о сарадњи одбрамбених индустрија Србије и Кине и изразио уверење да, уз заједничко улагање, постоји могућност за развој наоружања и војне опреме која би била понуђена другим земљама.

Након разговора двојице министара, представници министарстава потписали су уговор који предвиђа да кинеска армија поклони информатичку опрему Војсци Србије у вредности од 500.000 евра. Пре посете Министарству одбране, Шутановац је обишао авио базу 24. ваздухопловне дивизије у Тјенђину где је за госте из Србије приређен летачки програм.

Делегација Министарства одбране Србије је међу првим страним делегацијама којој су приказане летачке и маневарске способности вишенаменског кинеског млазног авиона Ј-10, који је пре неколико година уведен у наоружање.

„Видели смо (кинески) авион Ј-10, који је један од најбољих авиона на свету. Кина је показала да може да направи софистицирану војну опрему која може да се користи у Србији али и да се понуди земљама које традиционално купују наоружање од Србије”, рекао је Шутановац.

Министар је најавио да ће ускоро четири официра Војске Србије отпутовати у Кину на школовање а да ће од септембра двојица кинеских старешина доћи у Београд, где ће учити српски језик и похађати школу за Командно-штабно усавршавање.

„То је веома важан сегмент наших билатералних односа, имајући у виду да ће они који заврше ту врсту школовања после бити мали амбасадори своје земље. Идеја је да се настави са том праксом”, рекао је Шутановац.

Он је додао да Србија може да понуди сарадњу у области војног школства и Војно-медицинске академије, а да жели да користи искуства која Кина има у области мировних операција. Шутановац је изразио и жељу да официри Војске Србије посете кинески Центар за мировне мисије.

„Желимо да учимо од њих имајући у виду да Кинези заиста присуствују у великом броју у мировним мисијама. Они су, практично, једна од земаља која највише доприноси мировним мисијама под заставом Уједињених нација”, рекао је он.

Лианг је приликом разговора са Шутановцем позитивно оценио напредак војних односа две земље, подсећајући на честе посете на високом нивоу и сарадњу на бројним пољима, преноси данас централни кинески дневник Женмин Жибао.

Лианг је захвалио на привржености Србије политици једне Кине и додао да је та земља спремна да учини заједничке напоре са Србијом како би ојачала даљи развој билателарног стратешког партнерства.

Кинески министар је позвао оружане снаге две земље да наставе јачање међусобних веза и пронађу нове области и видове сарадње

Министар Шутановац ће, у наставку посете Кини, обићи Академију специјалних јединица Народне наоружане милиције кинеске војске, након чега ће отпутовати у Шангај.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер