четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УН: Вето Русије на продужење истраге о употреби хемијског оружја у Сирији
Хроника

УН: Вето Русије на продужење истраге о употреби хемијског оружја у Сирији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. новембар 2017.

Русија је у УН ставила свој вето на резолуцију коју су саставиле Сједињене Државе о продужењу за годину дана мандата међународних стручњака који истражују употребу хемијског оружја у Сирији.

Пре изгласавања, након напете процедуралне расправе између руског и америчког амбасадора у Савету безбедности УН, Русија је повукла свој план резолуције о којем је требало да се гласа током послеподнева.

Ово је десет руски вето у погледу Сирије, чији режим ужива потпору Русије.

Мандат групе истражитеља УН и Организације за забрану хемијског оружја (ОПЦW), назван Удружени истраживачки механизам (ЈИМ), завршава се у поноћ. Према неким дипломатама, након руског вета још постоје могућности за техничко продужење тог мандата док се САД и Русија не договоре, као што је био случај прошле године.

Сједињене Државе и Русија су приредиле два супротна плана резолуције о продужењу тог тела, који су се слагали само у једној тачки, обнови на годину дана.

Руски текст тражи ревизију мисије групе и замрзавање њиховог последњег извјештаја у које је укључен режим Басара ал-Асада у нападу сарином у априли. Вашингтон му се противи и уз подршку Европе тражи у свом тексту санкције против одговорних за употребу хемијског оружја у Сирији.

Америчка резолуција је добила 11 гласова за, 2 против (Русија и Боливија) и две земље су биле суздржане (Кина и Египат).

Неколико недеља је обнова мандата ове групе у фокусу спора између Вашингтона и Москве, подељених у погледу последњег извјештаја УН и ОПЦW, који су закључили крајем октобра о уплетености једног авиона бомбардера сиријског режима у нападу сарином 4. априла у Кан Шеикуну у којем је погинуло више од 80 особа.

(Хина)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер