четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УН: Прелазак на исхрану базирану на биљу може да помогне у борби против климатских промена - велика потрошња меса подстиче глобално загревање
Хроника

УН: Прелазак на исхрану базирану на биљу може да помогне у борби против климатских промена - велика потрошња меса подстиче глобално загревање

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. август 2019.

ЊУЈОРК - Прелазак на исхрану базирану на биљним производима може да помогне у борби са климатским променама, сматрају стручњаци Уједињених нација.

У извештају УН о коришћењу земљишта и климатским променама се наводи да велика потрошња меса и млечних производа у западним земљама подстиче глобално загревање.

Научници и званичници нису, међутим, експлицитно позвали све људе на свету да постану вегетаријанци или вегани, већ су навели да би више људи могло да се храни уз употребу мање земљишта ако би се неки од њих одрекло меса, преноси BBC.

У документу, на којем је радило 107 научника, пише да, уколико се земљиште ефикасније користи, може да сачува више угљеника који емитује човек.

"Не говоримо људима да треба да престану да једу месо. на неким местима, људи немају другог избора, али очигледно је да на западу једемо превише меса", рекао је проф. Пит Смит, стручњак за животну средину на Абердинском универзитету.

Људи такође бацају много хране.

Научници процењују да емисија гасова са ефектом стаклене баште повезана са одбаченом храном чини 8 до 10 одсто свих глобалних емисија.

У извештају стручњаци позивају на снажне мере како би се зауставила оштећења и дезертификације земљишта, који доводе до климатских промена.

Производња хране такође доприноси глобалном загревању.

На пољопривреду и шумарство отпада око четвртине светске емисије гасова са ефектом стаклене баште.

Узгајање стоке доприноси глобалном загревању преко метана који животиње производе, али и због крчења шума ради ширења пашњака.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер