четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УН: Либан би могао да остане без хлеба за две и по недеље, јер 85 одсто жита долази кроз бејрутску луку која је уништена
Хроника

УН: Либан би могао да остане без хлеба за две и по недеље, јер 85 одсто жита долази кроз бејрутску луку која је уништена

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. август 2020.

Либан би могао да остане без хлеба за око две и по недеље, јер 85 одсто жита долази кроз бејрутску луку, уништену у експлозији прошлог уторка.

То је данас изјавио директор Светског програма за храну (WФП), Дејвид Бизли, и навео да је “веома, веома забринут”.

Бизли који у Бејруту процењује штету од експлозије у луци 4. августа и изгледе за опоравак, додао је да верује да би лука могла поново да проради већ овог месеца.

На онлајн скупу УН о хуманитарној ситуацији у Либану после експлозије, Бизли је рекао да је његов тим утврдио да би, упркос последицама експлозије, лука “могла да буде функционална на привременој бази”.

“У сарадњи с војском Либана, верујемо да можемо да очистимо део те површине. Спуштаћемо авионима пуно опреме, радићемо све што можемо”, навео је Бизли, извршни директор WФП.

Он је казао да се састао с министрима у Влади Либана, која је касније данас поднела оставку, и рекао им да је Уједињеним нацијама потребна “апсолутна сарадња, без препрека” јер су људи на улицама гневни.

По наводима либанске државне телевизији, данас су први пут од експлозије у бејрутску луку упловила два брода, од којих је један донео жито.

Шеф синдиката лучких радника, Бечара Асмар, рекао је да, пошти су силоси за жито уништени експлозијом, жито директно пребацивати с бродова у камионе у делу луке који није оштећен.

Бизли, извршни директор Светског програма за храну, рекао је да брод са 17.500 метричких тона пшеничног брашна треба да стигне у Бејрут у року од две недеље и да ц́е то Либанце снабдети хлебом за 20 дана.

Потом стиже 30.000 тона пшенице, а затим још 100.000 тона у наредних 60 дана, рекао је он.

У експлозији 2.750 тона амонијум-нитрата, шест година ускладиштеног у луци без мера предострожности, погинуло је 220 особа, а повређено 6.000, 110 људи је нестало, а 300.000 је без крова над главом.

Либанци који дуже време оптужују политичку елиту за корупцију, немар и лоше управљање, претходних дана су поново изашли на масовне протесте, захтевајући реформе.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер