Хроника

УН критикује мере штедње у Шпанији и Грчкој

Штампа
четвртак, 18. август 2011.

Политика штедње каква се води у Шпанији и Грчкој претња је запошљавању и економском опоравку тих земаља, оцењено је у извештају УН о социјалној ситуацију у свету. УН су критиковале и ММФ због мера које предлаже земљама у развоју.

"Строге мере штедње усвојене у неким земљама као што су Грчка и Шпанија због огромног задужења, прете не само запошљавању у јавном сектору и социјалним давањима већ доприносе неизвесности економског опоравка тих земаља", указује се у извештају одељења УН за економске и социјална питања, који је објављен у среду.

У извештају се наводи да владе, ако не желе да прекину опоравак својих привреда, треба опрезно да реагују на притисак за смањење буџета и увођење ригорозних мера штедње да би заузврат добиле финансијску помоћ.

Овај проблем, додаје се, не јавља се само у напредним економијама већ и у многим земљама у развоју, посебно оним које добијају помоћ Међународног монетарног фонда. И оне су подвргнуте притиску да смање јавне расходе и уведу мере штедње.

Прама стручњацима УН, неопходно је преиспитати суштину и основне циљеве услова које намећу међународне организације да би дале помоћ земљама у тешкоћама.

"Неопходно је да владе имају у виду могуће социјалне последице економске политике на исхрану, здравље и образовање, да се не би угрозио дугорочни економски раст", пише у  извештају.

Ако се то не узме у обзир, економска политика штедње могла би да доведе до зачараног круга слабог раста и друштвеног пропадања.

УН су позвале власти у тим земљама да подрже мере привредног опоравка за јачање производње и очување привредних и социјалних инвестиција.

"Земље које имају системе социјалне заштите могу боље да ублаже шок (од мера штедње) и спрече да им становништво у још већем броју не западне дубље у сиромаштво", наводи се у студији.  Уколико би се смањила социјална давања, то би продубило негативне последице кризе, неухрањеност становништва, напуштање школовања и дугорочну незапосленост.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]