четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УН: Алжирска влада наставила са праксом протеривања миграната у Сахару да би тамо умрли
Хроника

УН: Алжирска влада наставила са праксом протеривања миграната у Сахару да би тамо умрли

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. јул 2018.

Алжирска влада је наставила са праксом протеривања миграната у Сахару да би тамо умрли, остављајући 391 особу да лута по неким од најнегостољубивијих предела у свету усред лета, рекао је данас шеф Организације УН за миграције (ИОМ) у Нигеру Дјузепе Лопрете.

Лопрете је на Твитеру навео да су мигранти из 16 земаља остављени на граници с Нигером.

Агенција Асошиејтед прес (АП) је прошлог месеца јавила да је Алжир од маја прошле године оставио више од 13.000 миграната у пустињи Нигера и Малија, који су затим морали да ходају или умру под огромном врућином.

Неколико недеља након извештаја АП, деловало је да су таква протеривања обустављена. Канцеларија ИОМ у Малију је саопштила да делује да иначе тајновита алжирска влада покушава да преноси куда се мигранти крећу. Насупрот томе, један хуманитарни радник с везама у Алжиру рекао је да влада окупља мигранте и затвара их.

ИОМ је била приморана да проналази мигранте у пустињи, а многи од њих су АП-у рекли да су на путу изгубили неке сапутнике који су умрли.

Алжир има споразум с Нигером да градјане Нигера у конвојима депортује до Агадеса. Медјутим, мигранти из других земаља који су хватани у бројним рацијама се камионима превозе на 15 километара од најближе воде и наредјује им се да иду кроз неке од најнегостољубивијих терена на свету, где лети температуре често прелазе 40 степени.

Афричка унија, из чијих чланица долазе многи од протераних миграната, захтевале су да Алжир престане да оставља људе да умру у пустињи. Такву праксу су осудиле и УН.

Алжирска влада то никада није признала. Убрзо након извештаја АП о протеривању у пустињу, влада је позвала локалне новинаре да посете прихватне центре за мигранте и тврдила да је то доказ о хуманом поступању према њима.

Медјутим, новинарима није било дозвољено да иду даље од центара у којима се мигранти држе пре протеривања.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер