петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Украјински парламент усвојио закон којим се легализују и регулишу криптовалуте
Хроника

Украјински парламент усвојио закон којим се легализују и регулишу криптовалуте

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. септембар 2021.

 КИЈЕВ- Украјина је пета земља у последњих неколико недеља која је успоставила нека основна правила за тржиште криптовалута.

Украјински парламент је готово једногласно усвојио закон којим се легализују и регулишу криптовалуте. Закон, чије је доношење покренуто 2020. године, сада иде на потпис председнику Володимиру Зеленском, извештава Си-Ен-Би-Си.

Крипто тржиште у Украјини је до данас функционисало у сивој зони, при чему је грађанима било дозвољено да купују и размењују виртуелне новчиће, али су компаније и берзе које се баве криптовалутама често биле на удару контрола финансијске полиције, преноси Танјуг.

Према писању „Кијев поста”, власти су имале борбени став када је у питању виртуелни новац, сматрајући га инструментом за „преварне радње” и за прање новца, при чему су претресали предузећа повезана са криптовалутама и „често одузимали скупу опрему без икаквог основа”.

Међутим, с данашњим гласањем Кијев се приклонио биткоину.

До 2022. године, земља планира да отвори тржиште криптовалута за предузећа и инвеститоре, наводи Кијев Пост.

Нови закон предвиђа одређене мере заштите од превара за имаоце биткоина и других криптовалута, а посланици у Врховној Ради су законом дефинисали и основну терминологију у свету криптовалута, као што су појмови виртуелна имовина, дигитални новчаник, приватни кључеви, итд.

За разлику од Ел Салвадора, који је ове недеље усвојио биткоин као законско средство плаћања, украјински крипто закон не значи увођење биткоина као платежног средства нити га ставља у равноправан положај са гривном, националном валутом земље.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер