четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Украјина усвојила закон о реинтеграцији Доњецка и Луганска, чак и ако то подразумева употребу војне силе
Хроника

Украјина усвојила закон о реинтеграцији Доњецка и Луганска, чак и ако то подразумева употребу војне силе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јануар 2018.

Украјински парламент усвојио је данас закон о реинтеграцији источних територија које тренутно контролишу проруски побуњеници, чак и ако то подразумева употребу војне силе.

У закону се наводи да је Русија "привремено окупирала" регионе Доњецк и Луганск на истоку Украјине, а Москва се означава као "агресор".

Украјински председник Петро Порошенко поздравио је усвајање новог закона, наводећи да ће он помоћи да се "политичким и дипломатским" средствима поврати контрола над истоком земље.

Руски посланици упозорили су да закон није у складу с мировним споразумом из Минска који има за циљ окончање сукоба на истоку Украјине.

У закону се не спомиње мировни споразум из 2015. који обавезује Украјину да сепаратистичким регионима да широк аутономију и амнестију за побуњенике.

Посланик владајуће партије Иван Виник рекао је да Украјина не може да склапа политичке и дипломатске споразуме који би могли да промене делове украјинског законодавства.

Председник Одбора за спољне послове горњег дома руског парламента Константин Косачев оценио је да нови закон минира мировни споразум из Минска, чију су примену САД и ЕУ наводиле као услов за укидање санкција Русији.

"Кијев је прешао од саботаже споразума из Минска до његовог сахрањивања", рекао је он.

У сукобима на истоку Украјину од априла 2014. године погинуло је више од 10.000 људи. Иако је постигнут мировни споразум 2015, који предвидја прекид ватре, повлачење оружја са прве линије фронта и уставне реформе, примирје се стално крши, уз узајамне оптужбе сукобљених страна - украјинске војске и проруских побуњеника.

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер