субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удвостручена робна размена између Србије и Бугарске
Хроника

Удвостручена робна размена између Србије и Бугарске

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2011.

Укупна робна размена Србије и Бугарске у прошлој години била је 43 одсто већа него пре две године. У Софији се позитивно оцењује недавни сусрет премијера две земље. Суседи поручују да би бугарско искуство могло да помогне евроинтеграцијама Србије.

Србија је прошле године са суседном Бугарском остварила укупну робну размену од око 839 милиона долара, што је 43 одсто више него пре две године. Увоз је и даље већи од извоза, па је дефицит Србије повећан на чак 85 одсто. Статистика би сигурно била другачија да није било економске кризе, која још потреса источног суседа.

Четворогодишње искуство Бугарске у Европској унији, Србији би могло да помогне на путу ка европским интеграцијама, кажу у Министарству иностраних послова Бугарске. Позитивно се оцењује и недавни сусрет премијера две земље.

"Разговори су били успешни и конкретни. Договорили смо сарадњу на инфраструктурним пројектима, посебно завршетку Коридора 10, развоју енергетике, контроли границе, бољој економској сарадњи, али и на побољшању положаја бугарске националне мањине у Србији", каже Весела Чернева, из Министарства иностраних послова Бугарске.

Осим завршетка главног путног правца ка истоку, најважнији заједнички послови биће гасовод Јужни ток и Дунавска стратегија, чије су чланице обе земље. 

Интерес Србије је и већи извоз робе потребне бугарском тржишту, у чему предњаче олово, цинк, сојино уље и производи од гвожђа.

"Онај ко извози робу из Србије и докаже да је она српског порекла више од 51 одсто, има повластице и не плаћа царину. С друге стране, Бугарска је као чланица ЕУ у бољој ситуацији, јер има одређене привилегије при извозу своје робе, а ми морамо да плаћамо царину на увоз робе из ЕУ, преко Бугарске", каже Владан Станојевић, из Привредне коморе у Нишу.

Развијена погранична размена

Из Бугарске највише увозимо катоде, дизел, струју, муницију. У пограничним општинама, у спољно трговинској размени најзаступљенији су текстил и гумарски производи.

"Бугарска економија је после распада источног блока највише претрпела. Укупан извоз нам је сада преполовљен, а некада смо само на источноевропско тржиште извозили чак 80 одсто производа", каже економски аналитичар из Софије Васил Стојанов.

Према подацима Приведне коморе у Софији, скоро 300 фирми са српским капиталом послује у Бугарској.

Највише је инвестирала компанија "Делта", која је уложила 120 милиона евра у трговачки ланац, у коме се може купити роба српског порекла, намештај, прехрамбени и хемијски производи.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер