петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удружење синдиката пензионера: Нашој деци прете отказом уколико идемо на протесте
Хроника

Удружење синдиката пензионера: Нашој деци прете отказом уколико идемо на протесте

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. март 2017.

Удружење синдиката пензионера Србије и Удружење синдиката пензионисаних војних лица Србије протестоваће у уторак, 28. марта, у Београду. Основни разлог је то што су им, како би се ублажио дефицит у буџету, смањене пензије веће од 25.000 динара.

Потпредседник Удружења синдиката пензионера Србије Миша Радовић рекао је тим поводом, у Новом дану телевизије Н1, да су се пензионери у два наврата – 2014. и 2016. године - обраћали Уставном суду у вези са Законом о привременом уређивању начина исплате пензија, и да још нису добили одговор, због чега ће и у уторак протестовати испред тог суда.

Позив за учешће у Новом дану упутили смо и Министартсву за рад, борачка и социјлна питања и ПИО фонду, али нам је речено да неће моћи да се одазову позиву. Позив за учешће у разговору јуче је прихватио Мирослав Шпановић, потпредседник ПУПС-а, који је нешто касније током дана отказао гостовање, из, како је навео, "оправданих разлога".

“Инсистирамо да донесу било кавку одлуку. Недоношењем одлуке нам не дају да одемо до Стразубра (Европског суда за људска права) и процедурално завшримо посао. Немамо сумњу да ћемо у Стразбуру успети”, рекао је Радовић, наводећи да ће пензионери протестовати и испред Владе Србије како би истакли да се њихов живот драматично погоршао.

Радовић истиче и да пензионери очекују од свих председничких кандидата да се одреде према њиховим проблемима, јер председник као неко ко добија легитимитет грађана на изборима, може да упозорава Владу и да покрене иницијативу да се противуставни закони преиспитају.

Потпредседник Удружења синдиката пензионера упозорава и да се ПИО фонд урушава од 2006. године, те да се синдикат супроставио продају бања и ангажовао адвокатске тимове који су, заједно са економским стручњацима, доказали да су бање имовина ПИО фонда.

Удружени синдикат пензионера, према његовим речима, у Београду има око 100.000, али каже да колико год људи да дође на протест, власт ће рећи како их била 200.

“То је варка велика – не причају о томе шта смо говорили него причају колико нас је било. Значи, није тема оно што смо причали већ колико нас је било (…) Има нешто што морам да вам кажем, камере снимају када имамо протесте, има претњи – 'немојте да вам видимо мајку или оца, иначе ћете бити отпуштени'. Поред тога што иду са штаповима, уз помоћ помагала, сад им неко још и прети. Од пет камера, четири утврђују ко је био тамо. Људи су уведени у страшан страх”, упозорава Радовић.

Радовић каже да је питање да ли ће пензионери дочекати да им новац буде враћен, али поручује да ће њихова деца добити нешто од својих родитеља, “па макар и за 10 година”.

Одузети део пензија да се врати с каматом

Председник Удружење синдиката пензионисаних војних лица Србије, Јован Тамбурић, очекује да пензионери због протеста у уторак буду оптужени да се баве политиком, јер се он одвија у време предизобрне кампање. “А када и у које време, када у Србији влада медијски мрак? Ово је једини начин да јавности и председничким кандидатима скренемо пажњу и питамо их како би они решавали проблеме пензионера. Да, ми се бавимо политиком, али не да бисмо дошли на положаје, већ да одбранимо наша права”, поручио је Тамбурић у Новом дану телевизије Н1.

Истиче и да није тачно да је Уставни суд Закон о привременом уређивању начина исплате пензија, оценуо уставним, већ о њему није ни одлучивао, чиме је онемогућио пензионерима да иду у Стразбур.

Тамбурић каже да пензионери захтевају поништење тог закона, да се одузети део пензија врати са каматом и да се заустави урушавање ПИО фонда. Подсећа да преко 700.000 људи у Србији ради нелегално, као и да се послодавцима толерише да радницима плаћају минималац, а разлику у заради “на руке”. Када би се то увело и легалне токове, не би ни било разлога да се пензије дотирају из буџета, истиче он.

Тамбурић каже и да Устав дозвољава могућност да се део имовине узме од грађана, али само тако да се законом регулише када ће се та имовина вратити. “Ми бисмо схватили да одвајамо део имовине због будућности, али треба да се врати под тржишним условима”, поручује он.

Подсећа и да усклађивање војних пензија није остварено у складу са законом, као и да велики број његових колега није добио станове, тако да у Србији тренутно има око 3.200 војних бескућника.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер