среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удружење „Марш са Дрине“ Ани Брнабић: Студија Рио Тинта је најобичнија шарена лажа за јавност, грађани не прихватају ову фарсу
Хроника

Удружење „Марш са Дрине“ Ани Брнабић: Студија Рио Тинта је најобичнија шарена лажа за јавност, грађани не прихватају ову фарсу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. јун 2024.

Након што је Рио Тинто на своју руку спровео и објавио нелегитимну студију утицаја пројекта Јадар, председница Скупштине Ана Брнабић је, исто тако ниодакле, позвала на јавну расправу о приватној студији - и то у парламенту, наводи се у саопштењу удружења "Марш са Дрине".

„Што би имало смисла да је студију наручило министарство Заштите животне средине, пошто би то онда био први корак у процедури стандарда Европске Уније о којима сви слушамо годинама, али које никако да видимо спроведеним. Да живимо у некој алтернативној Србији где парламент заиста функционише као колектив изабраних представника који говоре у име свих грађана и грађанки, могли бисмо да чујемо изражавање суверене воље читавог једног народа“, пише у саопштењу које потписују Бојана Новаковиц и Јелена Бунић из „Марш са Дрине“.

Али стварност каже нешто другачије, додају.

„Владајућу коалицију која има већину мандата подржава једва трећина становништва, а изборе су добили доказаном крађом. Кад госпођа Брнабић већ ради посао промоције приватне компаније и више се брине за њихове интересе него за државне регулативе или народну вољу, онда бисмо је замолиле да до краја испоштује ту исту компанију. С обзиром да у студији пише да је ‘студија власништво компаније Рио Сава и да не сме бити копирана, дистрибуирана, објављена или репродукована у целини или делимично, без претходне писане сагласности Рио Саве’, желели бисмо да је подсетимо да мора да тражи сагласност за коришћење студије на седници Скупштине. Да ли је то тражила, и у случају да је добила, да ли може да докаже да је компанија сагласна у писаној форми?“, питале су оне.

Даље их, кажу, интересује како ће посланици успети да прочитају и разумеју преко 2.000 страна студије, да би већ „наредне недеље“ могли о њој да расправљају у Скупштини?

„Осим ако нису сви до једног заправо доктори геологије, биологије и/или хемије који редовно прате развој рударства, екологије и климатских промена, како ће дискусија у Скупштини бити иоле конструктивна и објективна? Једино место за ‘разговор и дебату’ о ‘питањима важним за друштво’ јесте – друштво. Што нас доводи до учешћа јавности као темеља европске регулативе о животној средини, стандарда на којем ће, како нам Рио Тинто стално говори, они заснивати сав свој рад. Како да им верујемо када већ на првом кораку тих регулаторних процедура – кораку Процене утицаја на животну средину – нису спровели ниједан део прописа?“, питале су.

Оне су подсетиле и Ану Брнабић и компанију како изгледа процедура Процене Енвиронментал Импацт Ассессмент (ЕИА)

1. Процедуру Процене утицаја на животну средину мора званично покренути Министарство за животну средину;

2. Према Директиви о процени утицаја на животну средину, процедура има три корака: скрининг, утврђивање опсега и одговарајућу ЕИА. Друга и трећа фаза обухватају јавне консултације.

„Не можете објавити ЕИА извештај без објављивања елемената претходних фаза и укључивања јавности на сваком кораку“, наводе они.

Кораци су једноставни, додају и наводе их:

а. Скрининг показује да ли пројекат захтева процену утицаја. Овај захтева.

б. Одређивање обима идентификује кључна питања и поставља границе за Процену.

ц. Процена укључује детаљну анализу утицаја пројекта на животну средину, укључујући процену ефеката на различите факторе животне средине као што су биодиверзитет, земљиште, вода, ваздух, клима и културно наслеђе, тврде.

„Документ који смо претходних дана видели свуда у медијима је најобичнија шарена лажа за јавност. У њему се не налази ништа што је правно релевантно за било који српски закон, а камоли за највише стандарде ЕУ“, наводи се у њиховом саопштењу.

Додале су:

„Ми, као грађани, не прихватамо ништа што произилази из ове фарсе јер то није легитиман део процеса укључивања јавности и самим тим подрива владавину права. Јавне дебате и састанци морају бити управо то – јавни. Не смеју се одвијати иза затворених врата иза којих седи ексклузиван клуб климача главом и оних који живе по принципу ‘рука руку мије’. Једина ‘будућност о којој Србија мора да размишља’ је она у којој је ваздух чист, земља плодна, вода питка, а људи здрави“, закључује се у саопштењу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер