Хроника

Удружење грађана задужених у швајцарским францима напустило преговоре са представницима Владе и банака

Штампа
недеља, 14. април 2019.

Представници удружења грађана који су задужени у швајцарским францима ЦХФ Србија напустили су преговоре са представницима владе и банака, објављено је данас на сајту Б92.

Они су, како се наводи, незадовољни тиме што се новим текстом прописа о лакшој отплати кредита у швајцарцима прави велики уступак банкама, а то је да је уговарање валутне клаузуле било законито иако је став Врховног касационог суда био супротан.

И поред тога, министар финансија Синиша Мали уверен је да ће лекс специјалис за задужене у швајцарцима бити усвојен у понедељак, када је заказан и протест удружења банкарских корисника Ефектива, који су раније одбијали да седну за преговарачки сто.

Представник удружења Ефектива, Бошко Церовић, рекао је да чланови тог удружења нису ишли на преговоре, јер је њихов став да о закону и законским одредбама не треба преговарати.

„Није било места овим преговорима после јасно изреченог става Врховног касационог суда о томе да је индексација кредита у швајцарским францима била незаконита и после решења које је Касациони суд предложио да се изврши конверзија тих кредита у евро кредите по паритету на дан када су пуштени у течај и са каматом која је важила тада за евро кредите“, рекао је он.

Додаје је и да свака врста преговора преко тога нема никаквог смисла, нарочито зато што је почело да се најављује да ће бити неке помоћи банкама из буџета.

Како је наведено на сајту Б92 члан Управног одбора Удружања ЦХФ Србија, Марко Васић, рекао је да су они учествовали у преговорима јер покушавају са банкама да разговарају још од 2010. године, а ово је била прва шанса да сви седну за један сто и кажу своје ставове. Међутим, запело је код валутне клаузуле.

„Спремају нам уговоре где ћемо ми признати валутну клаузулу иако је она противзаконита. Нама по закону следује и 70 одсто отписа од главница, а не 38 или 40 одсто како они причају“, рекао је он.

Истакао је да је оно чему се највише противе издвајање новца пореских обвезника за банке.

„Оно чему се највише противимо је ако је неко крив, а то су банке, и ако то кажу сви европски судови, зашто да новац пореских обвезника буде издвојен њима да би се само мало умањио њихов екстра профит. Не да предју да раде у профит, него и даље остају у екстра профиту, а притом држава да им даје паре за то“, казао је Васић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]