Хроника

Удружење „Ћирилица“: Део Статута Војводине о писму неуставан

Штампа
понедељак, 23. новембар 2009.

НОВИ САД – Удружење „Ћирилица” оценило је да је Предлог статута Војводине који ће се сутра наћи пред посланицима Скупштине Србије неуставан у делу о писму које ће се званично користити у покрајини.

„У члану 26 статута пише да је службено писмо Срба у Војводини 'латинично писмо српског језика', што је апсолутно противуставно”, наведено је у саопштењу Удружења, са седиштима у Новом Саду и Београду.

У том контексту се указује на члан 10 Устава Србије, у коме се изричито напомиње да је „у Републици Србији у службеној употреби српски језик и ћириличко писмо, док се службена употреба других језика и писама уређује посебим законом”.

„Супротно од тога, Предлог статута Војводине уноси за српски језик непостојеће писмо. За српски језик Устав је увео једно писмо, исправивши тако сва ранија нелегална, политичка и друга насиља, којима је било наметнуто туђе писмо”, закључује се у тексту, који су потписали копредседници Извршног одбора „Ћирилице” Драгољуб Збиљић и Немања Видић.

Шеф посланичке групе мањина и посланик Савеза војвођанских Мађара (СВМ) у Скупштини Србије Балинт Пастор оценио је да је Устав максимално поштован у предлогу Статута Војводине и да не постоји ниједна одредба која излази из оквира дефинисаних Уставом.

Надамо се да је сад стварно питање дана када ће Скупштина дати сагласност на предлог Статута Аутономне покрајине и усвојити Предлог закона о надлежностима АПВ. Радује нас то што ће напокон Скупштина усвојити ова два акта и што ће се прекинути пракса да се крше рокови дефинисани Уставом, рекао је Пастор новинарима у парламенту.

„Што се тиче оцена о уставности појединих одредби Предлога статута АПВ, једина институција која може меродавно да просуђује о тој ствари је Уставни суд и ко мисли да статут није у сагласности са Уставом може Уставном суду поднети захтев за оцену уставности и Предлога статута и Предлога закона о надлежностима”, нагласио је Пастор.

Коментаришући најаву народњака и напредњака да ће тражити да се ова два акта повуку из процедуре, Пастор је рекао да нема потребе за тим, истакавши да се Устав Србије већ дуго крши због њиховог неусвајања.

„Овај посао је требало да обавимо до краја 2008. године. Стварно је време да завршимо причу. Све је рађено по основу Закона о спровођењу Устава, а тај уставни закон јасно дефинише рокове и за израду Предлога Статута АПВ”, рекао је Пастор и подсетио да је рок био 15. октобар 2008. године.

Покрајинска скупштина је испоштовала тај рок, а републичка је требало да дâ сагласност на Предлог статута до краја 2008. године, подсетио је Пастор.

Пастор је рекао и да очекује да у скупштинској расправи о ова два законска предлога која почиње у уторак неће бити нових аргумената или оних који су се већ чули.

(Танјуг–Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]