Хроника

Удружење банака Србије: Банке ће издвојити 130 милиона евра за спровођење закона о кредитима у „швајцарцима”

Штампа
четвртак, 25. април 2019.

Удружење банака Србије (УБС) саопштило је да ће Закон о конверзији стамбених кредита индексираних у швајцарским францима, који је данас увојила Скупштина Србије, клијентима знатно олакшати отплату тих позајмица, а да ће банке у његовој реализацији учествовати са око 130 милиона евра. Државу ће, с друге стране, примена усвојеног лекс специјалиса коштати око 100 милиона евра.

Генерални секретар Удружења банака Србије Владимир Васић рекао је да је усвајањем Закона о конверзији учињен „значајан корак у системском решавању дугогодишњег проблема који је оптерећивао грађане”.

„Очекујемо да ће се сви клијенти задужени у швајцарским францима јавити својим банкама након пријема понуде за закључење уговора о конверзији дуга у евро, која ће им бити достављена у законски прописаном року од 30 дана од ступања Закона на снагу”, изјавио је Владимир Васић.

У саопштењу се наводи да ће банке „за подршку грађанима издвојити износ од око 130 милиона евра”.

Скупштина Србије раније данас усвојила је Закон о конверзији стамбених кредита индексираних у швајцарским францима, који би, према најавама, за 15.785 грађана требало да олакша отплату тих позајмица.

Усвојени Закон представља компромисно решење између неколико заинтересованих страна - грађана, односно удружења које их представља, банака и државе са треће стране. Он предвиђа да се преостали дуг задужених у „швајцарцима” конвертује у евре и да се од те суме отпише 38 одсто, а каматна стопа је она која је важила 31. марта 2019. за кредите индексиране у еврима, исте вредности и рочности.

Примена овог закона коштаће државу 11,7 милијарди динара или близу 100 милиона евра.

Како је раније саопштено, у року од 30 дана од дана ступања на снагу тог лекс специјалиса банка је дужна да достави корисничку понуду за закључење уговора. Уколико прихвата да се конверзија стамбеног кредита уради у складу са тим законом, корисник је дужан да у року од 30 дана од дана пријема докумената о томе обавести банку и са банком закључи уговор о конверзији.

Овај закон је опозиција критиковала, јер нису обухваћени сви грађани односно сви који су узимали позајмице у швајцарским францима, а исплатили су их или им је одузет стан јер нису могли да исплаћују кредит. Негодовали су и јер држава преузима на себе део трошкова за спровођење тог закона.

Представници удружења Ефектива протестовали су против доношења лекс специјалиса који би, према најавама, требало да реши проблем грађана задужених у швајцарским францима. Како је рекао председник Ефективе Дејан Гавриловић у изјави за Инсајдер, они траже одлагање усвајања лекс специјалиса и коначан став Врховног касационог суда о природи кредита индексираних у швајцарским францима. 

Овом закону се успротивило раније и само Удружење ЦХФ Србија, које представља грађане задужене у швајцарским францима “јер се банке не могу амнестирати”. Међутим, председница Удружења грађана ЦХФ задужених у швајцарским францима Јелена Павловић касније је оценила да је тај закон добра вест за све дужнике у овој валути и резултат компромиса свих учесника у преговорима.

(Инсајдер)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]