среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удо Ајхингер,директор „Сименса“ за Н1: Немачки инвеститори су задовољни општим условима у Србији и поново би инвестирали
Хроника

Удо Ајхингер,директор „Сименса“ за Н1: Немачки инвеститори су задовољни општим условима у Србији и поново би инвестирали

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. септембар 2021.

Скоро 400 компанија које су у Србији отворили немачки инвеститори, запошљава 70 хиљада људи. Једна од тих компанија је и Сименс, а како они раде у Србији, да ли налазе квалификован кадар, за Н1 је говорио директор Удо Ајхингер.

Како изгледа пословање у Србији које су предности?

„Немачко српска привредна комора ради овде скоро 14 година, ми смо спровели истраживање. Када питамо немачке инвеститоре како виде економску ситуацију, како би је оценили, да ли би поново инвестирали, морам да вам кажем да скоро 95 одсто каже да су задовољни општим условима и поново би инвестирали“, каже директор Ајхингер.

Зашто бирају Србију?

„Много је разлога, разликују се, за неке су важни ресурси, дуално образоивање нпр је модел који смо увели са Привредном комором Србије, досптупни су квалификовани радници, то је важна ствар и то не само у великим градовима, него и у мањим срединама. С друге стране, имате инфратструктуру као веома важан фактор, а влада сада улаже велика средства у железницу, пошто су путеви изграђени или се граде. Са железницом се отварају потпуно нове могућност за инвеститоре. Проширили смо наше операције у Крагујевцу пре три године, а сада ће индустријски комплекс бити повезан железницом, а то доводи и друге директне стране инвестиције. Сви кажу, ово је интересантно што ради влада, за компаније и улагаче то чини Срибју атрактивном за улагања. Осим тога, географски положај Србије је атрактиван. Имамо сличности у менталитету, у истој смо временској зони, за 2 сата сте у Немачкој ,добре су авиовезе, постоје и подстицаји за инвеститоре, које неке компаније користе. Влада је реална, нема претеривања у обећањима, јасно су предочени услови свима, зато су велике компаније из Немачке дошле овде, ЗДФ, МТУ, које су листиране на берзи. Све што је обећано то је и испуњено“.

Како Сименс послује у Србији?

„Ми смо овде присутни већ три деценије, улажемо у високе технологије, желимо да се ширимо. Запошљавамо 1.200 људи, покренули смо нову фабрику у Суботици. Наше прогнозе иду у том смеру“.

Какво је тржиште рада у Србији?

„У последњих годину и по, две, долазе нам запослени и траже веће плате, јер добијају боље понуде у другим компанијама, то показује да плате расту, то је добар тренд. Као директор морам да урадим више за запослене да не би отишли. Желимо да остану овде, али ако неко понуди дупло већу плату, тешко то пратимо“.

Каква је могућност да се улаже у високе технолигије у Србији?

„Тренд улагања у једноставну производњу – у радно интензивне делатности се мења. Видим то по Крагујевцу и Суботици, тамо где смо почели са таквим пословима, сада имамо рад на много вишем техничкокм нивоу. Имамо велики инжењерски центар који ради на прототипу брзог воза, то је глобални пројекат, имамо сјајне инжењере овде, не морају да иду из земље да би добро зарадили. Многи се интересују управо за улагања у ит и високе технолгоије. И добављачи раде на много сложенијим пројектима него пре“, закључио је директор Сименса.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер