субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протест синдиката: Шетња до Владе Србије, подршка од научника и учесника протеста "Против диктатуре"
Хроника

Протест синдиката: Шетња до Владе Србије, подршка од научника и учесника протеста "Против диктатуре"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. мај 2017.

Савез самосталних синдиката и Удружени грански синдикати Независност одржали су, поводом Међународног празника рада, Скуп на Тргу Николе Пашића, на коме су затражили боље услове рада и веће плате, а након протестне шетње до зграде Владе Србије, учесници скупа су предали своје захтеве.

Окупљеним је са камиона поручено да се протест одржава на исти дан као и пре 124 године, када је одржан први раднички протест у Србији, а радници су позвани да кажу "Уа" онима који мисле да се са 24.000 динара могу хранити породица и школовати деца.

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић рекао је да се данас на протесту синдикати боре за иста она права која су на данашњи дан 1886. тражили радници у Чикагу. "Данас када је требало да смо направили више корака напред, ми се боримо за исте ствари. За три осмице, да наше колеге за празнике могу да одмарају јер многи који су запослени у трговини данас раде", рекао је Орбовић на протесту у Београду.

Он је рекао да је ММФ највећи непријатељ радника у Србији јер је тражио смањење плата и пензија, и да се продуже године рада до пензије. "Мотив је да се њима обезбеди плаћање камата. Дуг је исти, а на нама се штеди", рекао је Орбовић.

Захтеви учесника протеста су веће плате и достојанствен рад, потписивање колективних уговора, повећање минималних зарада и измену закона о пензијском и инвалидском осигурању.

 Он је додао да се синдикати залажу да се повећају плате "да би од њих могло да се живи", да се пензије врате на ниво пре смањења и да траже "будућност у Србији и да се за њу боре".  "Једино заједно се можемо изборити за боље услове живота", рекао је Орбовић.

Председник Уједињених гранских синдиката "Независност" Зоран Стоиљковић поздравио је учеснике скупа речима "добар дан, осиромашено радништво, заборављено сељаштво, понижени студенти и поштена интелигенцијо".

Он је рекао да претпоставља да радници протестују јер им је доста беде, "живота од 1. до 1. (у месецу)", савијања кичме и тога да људи са завршеним "школским одмором" управљању привредом. Стоиљковић је рекао да они који су на уранцима, а не на протесту мисле исто као и синдикалци, али да не верују да се нешто може променити.

"Ми смо дошли да нешто урадимо и променимо, и нећемо се маћи док то не успемо", рекао је Стоиљковић. Он је поручио да власт више не може да рачуна да ће радници трпети.

Савез синдиката Словеније честитао је телеграмом радницима у Србији 1. мај и изразио наду да ће се синдикати изборити за већа радничка права, пренесено је са камиона.

Протестна шетња, коју предводе добошари, ишла је Дечанском улицом преко Трга Републике ка Влади Србије.

Радници су подељени у три групе носили синдикалне заставе и транспаренте "За веће зараде, вратимо достојанство раду", "1. Мај није 1. Април, не шалите се са радницима", ;"Ништа о нама, без нас".

Међу окупљенима су и чланови Самосталног синдиката "Фриком", синдиката Независност "Имлек", као и Самостални синдикат запослених у пољопривреди, прехрамбеној, дуванској индустрији и водопривреди.

Протест "Против диктатуре" придружио се синдикатима

Учесници протеста "Против диктатуре" придружили су се такође протесту Савез самосталних синдиката Србије и Уједињених гранских синдиката "Независност" на Тргу Николе Пашића. Окупљање учесника протеста почело је јутрос нешто после 8.30 испред Дома Народне скупштине у Београду где се одржава Првомајски уранак.

Један од учесника протеста "Против диктатуре", који се представио као Еди, казао је да данашњи протест фигуративно треба да прикаже шта се тачно дешава с народом у Србији и на који начин власт утиче на грађане. "Ова власт утиче на становништво целе Србије, свима је стављена рука у џеп толико дубоко да ми ни за Први мај немамо средства да макар Уранак направимо како треба", казао је Еди новинарима на Тргу Николе Пашића.

Учесници протеста претходно су најавили да је планиран "истински целодневни Уранак". На скупу није било униформисане полиције, али је било приметно присуство полиције у цивилу.

Окупљање учесника протеста Савез самосталних синдиката Србије и Уједињених гранских синдиката "Независност" поводом Међународног празника рада, 1. маја, почело је данас око 11.30 на Тргу Николе Пашића испред београдског Дома синдиката.

Неколико стотина учесника протеста испред Дома синдиката носе велике заставе синдиката, као и балоне, док су пиштаљкама надјачавају музику која се пушта са разгласа.

Учесници су се опремили и транспарентима као што су "Да ли се овако ради у Европи", "Вратите нам нашу фабрику", "Дајте нам зараде", "Подржимо нашу децу, изађимо на улице", "Време је да напустите фабрике".

Међу окупљенима су и чланови Самосталног синдиката "Фриком", синдиката Независност "Имлек", као и Самостални синдикат запослених у пољопривреди, прехрамбеној, дуванској индустрији и водопривреди. Такође, како јавља репортер "Блица", потрест су подржали и чланови удружења "Не да(ви)мо Београд", представници ЛГБТ-а, као и научници из скупа Марш за науку.

Двадесетак незадовољних научника окупило се данас у 11 сати у београдском парку Мањеж, одакле су кренули у "Марш за науку".

Залажући се за рад, достојанствен живот и науку, они су се упутили ка Тргу Никола Пашића, како би се придружили синдикатима који протестују.

- На улицама су студенти, радници, просвета, пензионери, васпитачице... научници не смеју да изостану. Ми смо интелектуални радници и наш посао је когнитивно веома исцрпљујућ, а услови рада очајни, буџет нам стагнира скоро читаву деценију! Боримо се сви за боље, јер без борбе и труда никада није било напретка - навели су они на Фејсбук групи "Марш за науку Београд".

Сви заједно протест ће се наставити шетњом до Владе Србије, где ће изнети своје захтеве - веће плате и достојанствен рад, потписивање колективних уговора, повећање минималних зарада и измену закона о пензијском и инвалидском осигурању.

Учесници протеста "Против диктатуре", који су од 8.30 испред Дома Народне скупштине организовали Првомајски уранак, придружиће се у подне протесту репрезентативних синдиката.

Учесници протеста "Против диктатуре" придружиће се протесту Савез самосталних синдиката Србије и Уједињених гранских синдиката "Независност" који ће почети у подне на Тргу Николе Пашића, поводом 1. маја, Међународног дана рада, речено је агенцији Бета.

Окупљање учесника протеста почело је јутрос нешто после 8.30 испред Дома Народне скупштине у Београду где се одржава Првомајски уранак.

Саобраћај на Тргу Николе Пашића није обустављен, а камион са разгласом са којег се чује музика је постављен на платоу испред Скупштине.

Једна од учесница поставила је на импровизованом роштиљу транспарент "Ја чекам" на којем су залепљене новчанице, као и лутку која седи поред транспарента на роштиљу. Окупљени су на "зид плача" поставили транспарент "Вучићу робија".

Један од учесника протеста "Против диктатуре", који се представио као Еди, казао је да данашњи протест фигуративно треба да прикаже шта се тачно дешава с народом у Србији и на који начин власт утиче на градјане.

"Ова власт утиче на становништво целе Србије, свима је стављена рука у џеп толико дубоко да ми ни за Први мај немамо средства да макар Уранак направимо како треба", казао је Еди новинарима на Тргу Николе Пашића.

Он је додао да ће учесници протеста данас испред Дома Народне скупштине донети картонске роштиље, ражњеве и котлиће, као и пљескавице, ћевапе, прасиће и све остало што је уобичајено за прославу Првог маја, како би тиме приказали шта се конкретно одузима од грађана Србије.

Учесници протеста претходно су најавили да је планиран "истински целодневни Уранак". На скупу нема униформисане полиције, али је приметно присуство полиције у цивилу.

СССС и "Независност" са протеста ће затражити веће плате и достојанствен рад у Србији.

(Бета, Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер