петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Убедљив пораз Хариса Силајџића наговештај жеље за компромисом
Хроника

Убедљив пораз Хариса Силајџића наговештај жеље за компромисом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. октобар 2010.

Сарајево, Бањалука – Убедљив изборни пораз досадашњег члана Председништва БиХ и председника Странке за БиХ Хариса Силајџића изазвао је највише реаговања после шестих избора од окончања рата 1995.

Према проценама аналитичара из Сарајева, Силајџићев лош изборни резултат и добар резултат кандидата Странке демократске акције Бакира Изетбеговића доказ су да су се Бошњаци определили за једну мекшу политику.

Сличног мишљења је и нови председник Републике Српске Милорад Додик који за „Политику” каже:

„Силајџић је одувек водио ’инат политику’. Бошњаци су коначно схватили да његова политика договарања са самим собом слаби БиХ и да, што је нама ишло на руку, јача РС. Зато су му указали мањи степен поверења него ранијих година. Силајџићев изборни крах говори да и код Бошњака све више сазрева свест да само договор и компромис два ентитета и три народа може да обезбеди напредак и опстанак БиХ.”

Сарајево није изненађено Додиковим тријумфом

Сарајево, 4. октобра – Овдашњи посматрачи очекивали су да ће на изборима Савез независних социјалдемократа Милорада Додика (СНСД) потврдити доминацију у српском гласачком корпусу.

Изборни тријумф СНСД-а у Републици Српској не представља изненађење за челнике Хрватске демократске странке БиХ (ХДЗ). Портпарол ове странке Мишо Релота изјавио је за „Политику” да је „ХДЗ од почетка истицао да је, што се српског бирачког тела тиче, победа СНСД неупитна”, као што је „за нас била неупитна и победа ХДЗ-а”.

„Без ове две странке нема власти на нивоу БиХ”, тврди он и подсећа да је ХДЗ са СНСД-ом пре два месеца склопио један џентлменски договор због којег су, како каже, „трпели ударце од својих политичких конкуренција”.

„Тај договор није потписан, али дата је реч која је понекад важнија од потписа”, напомиње Релота.

Срећко Латал, аналитичар Међународне кризне групе, такође није изненађен Додиковом „неприкосновеном победом“:

„Победа СНСД-а дефинитивно се очекивала. Да ли је дошло до пораста популарности СНСД-а, да ли је остао на истом нивоу, или је, евентуално, изгубио неке позиције, то остаје да се види. Требасачекати коначне резултате, како у Народној скупштини РС, тако и у Парламенту БиХ”, каже Латал.

Он сматра да се ситуација на политичкој сцени БиХ након избора није битније променила. „Више-мање све је како је и било, сем избора за бошњачког члана Председништва БиХ.”

Према његовим проценама, лош изборни резултат кандидата „Странке за БиХ” Хариса Силајџића за Председништво БиХ и добар резултат кандидата СДА Бакира Изетбеговића доказ су да су се Бошњаци определили за једну мекшу политику.

„Једна од кључних разлика у предизборној кампањи и дебатама између Изетбеговића и Силајџића била је управо у томе што је Изетбеговић од почетка био заговорник политике компромиса са представницима власти из РС, док се Силајџић држао политике без компромиса.”

Социјалдемократска партија БиХ извесно напушта опозицију и прелази у позицију. На улогу ове странке у формирању постоктобарске власти у БиХ, те могућем компликовању ситуације, „с обзиром на чињеницу да је лидер СНСД-а Милорад Додик” изричито нагласио да коалиција са СДП-ом не долази у обзир”, упозорава наш саговорник.

Колико је СДП ојачао показаће коначни резултати, као што ће показати и то да ли је ова странка у Парламенту БиХ освојила више места него СДА, те како су прошле друге две бошњачке странке, Странка за БиХ и Савез за бољу будућност, објашњава Латал и упозорава да „до компликација може доћи у случају да СДП освоји битно већи број места у парламентима БиХ и ФБиХ”.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер