среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У војвођанском месту Светозар Милетић (Лемеш) хрватски добио статус службеног језика
Хроника

У војвођанском месту Светозар Милетић (Лемеш) хрватски добио статус службеног језика

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. фебруар 2019.

У војвођанском месту Светозар Милетић, познатијем као Лемеш, хрватски је добио статус службеног језика.

Ову одлуку усвојили су одборници Скупштине Сомбора и она је део новоусвојеног Статута града, а донета је без полемике јер је према последњем попису становништва у овом насељу проценат грађана хрватске националне мањине већи од 15 одсто.

Према претходном Статуту града Сомбора, хрватски језик и писмо су службени у Бачком Моноштору и Бачком Брегу, те је Светозар Милетић треће место при Сомбору које, осим српског и мађарског језика, има и хрватски у службеној употреби.

Марија Баги из Хрватског-буњевачко културно–уметничког друштва "Лемеш" – Светозар Милетић, каже за "Блиц" да увођење хрватског у службену употребу много значи припадницима хрватске националне заједнице.

- Сви смо помало затечени, пријатно изненађени и поздрављамо ову одлуку. Хрвати овде постоје дуго и њихов број није мали и зато је и донесена та одлука. Хрватска заједница је активна у Светозару Милетићу. На званичним таблама је до сада све било исписано на латиници, ћирилици и мађарском језику и претпостављамо да ће сада бити неких промена на таблама установа. Људи питају да ли ће и документа моћи да добију на хрватском језику и верујемо да ће за поједина имати ту могућност. Сада сви осећају да су равноправни у нашем месту – каже Марија Баги.

Представници хрватске националне заједнице у Србији се надају да ће пример Сомбора следити и други градови и општине у којима живе Хрвати.

Из Хрватског националног већа поручују да би "позитивну праксу требало наставити у местима где постоји жеља родитеља да им деца у школама слушају наставу на хрватском језику и да ће то бити омогућено".

Хрватски језик има статус службеног у Суботици још од 1993. године, а касније је уведен и у Сомбору, Апатину и Сремској Митровици.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер