уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Вашингтону верују да ће бити договора са Ираном до 31. марта
Хроника

У Вашингтону верују да ће бити договора са Ираном до 31. марта

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2015.

Након дугих преговарања, један високи амерички званичник из пратње државног секретара Џона Керија оценио је како има изгледа да до крајњег рока, 31. марта, буде постигнут оквирни договор о иранском нуклеарном програму.

Ипак још влада опрез, будући да се Кери спрема да данас са иранском страном преговара о свим детаљима.

Иран би требало да на преговорима у Лозани до уторка пристане да стави ван погона део своје нуклеарне инфраструктуре у замену за даље ублажавање санкција УН, САД и ЕУ које су му наметнуте.

Поменути званичник напомиње како се "види пут" којим би споразум био остварен "што не значи да ћемо до њега стићи".

Оквирни политички споразум био би први корак двостепеног процеса. Коначни договор о иранском нуклеарном програму требало да се постигне до краја јуна.

Још је нејасно колико детаљан би био оквирни споразум Ирана и шест светских сила (САД, Кине, Русије, Француске, Британије и Немачке), нарочито због тога што се САД и Француска не слажу око тога како би он требало да изгледа.

Један високи европски званичник напомиње да би то могао да буде и само "интерни документ" или листа чињеница и да можда неће бити у писаном облику.

И неименовани представник Стејт дипартмента признао је да се преговара о "било којем формату споразума".

Признајући да је 31. март, односно договор о оквирном споразуму, значајан датум, поменути званичник САД ипак упозорава да би до краја јуна требало да се договори још мноштво детаља и техничких додатака.

Непријатељски распожени Конгрес САД притиска Керија да након 18 месеци преговора са Ираном издејствује нешто конректно. Међутим, ирански врховни верски вођа ајатолах Али Хамнеи је у фебруару критиковао процес. По њему, договор би требало да буде остварен у једном кораку, "да укључује и општи оквир и детаље".

Прошле недеље је француски амбасадор у Вашингтону Жерар Аро написао на Твитеру да циљ да се нешто договори до 31. марта представља "лошу тактику која изазива притисак да споразум буде постигнут по сваку цену".

Ирански министар иностраних послова Мохамад Џавад Зариф, који данас преговара са Керијем, критикује "Шесторицу" због тога што нису у стању "да координирају став".

Између Ирана и шест светских сила постоје неслагања око динамике укидања међународних санкција; Иран жели да оне буду скинуте истовремено са његовим смањењем нуклеарних постројења и делатности.

"Шесторица" истичу како санкције могу само да буду суспендоване, а не окончане, како би могле у кратком року да поново буде наметнуте уколико се Иран не буде придржавао договора.

Чак и пре него што је договор постигнут, неки критичари тврде како он неће бити довољан да спречи Иран да изради атомску бомбу. Медју тим критичарима су најгласнији Израел и Саудијска Аранија, два највећа блискоисточна непријатеља Ирана.

Државни секретар Кери је, пре него што је из Вашингтона полетео за Лозану, истакао како би свако ко се противи споразуму са Ираном морао да стави на сто "одрживу реалистичку алтернативу", а како он тако нешто још није видео.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер