Početna strana > Hronika > U Topoli, delovima Ljiga, Velike Plane i Smederevske Palanke zbog posledica olujnog nevremena i grada proglašena vanredna situacija; Branislav Nedimović: Poljoprivredno osiguranje najbolje rešenje
Hronika

U Topoli, delovima Ljiga, Velike Plane i Smederevske Palanke zbog posledica olujnog nevremena i grada proglašena vanredna situacija; Branislav Nedimović: Poljoprivredno osiguranje najbolje rešenje

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 14. jun 2018.

Opština Topola proglasila je vanrednu situaciju na celoj teritoriji, kako bi što pre počela sanacija katastrofalnih posledica olujnog nevremena i jakog grada koji su juče popodne pogodili tu opštinu, izjavio je FoNetu predsednik Skupštine Topola Dragan Jovanović.

On je rekao da je vanredna situacija proglašena kako bi se pojednostavile procedure i ljudima pomoglo da što pre počnu da popravljaju štetu na svojoj imovini.

"Pokušaćemo da već danas pomognemo kupovinom crepa za sanaciju krovova i stakla za prozore", istakao je Jovanaović.

Jovanović je rekao da je najveća šteta naneta zasadima voća na oko 6,5 hiljada hektara koja, prema preliminarnim procenama iznosi 20 miliona evra.

"Potpuno je uništena najkvalitetnija voćarska proizvodnja na oko 6,5 hiljada hektara, vinove loze, pogotovo breskve koja je bila pred branjem, kajsije, višnje... Sve je to potpuno uništeno", rekao je Jovanović.

Prema njegovim navodima, grad je lomio crepove na krovovima kuća, stakla na prozorima, dok su bujice oštetile infrastrukturu.

Jovanović je rekao da je da je zatajila protivgradna zaštita i da je ovo nevreme pokazalo da taj sistem ne funkcioniše.

"Potpuno je neshvatljivo da sistem protivgradne zaštite uopšte ne funkcioniše. Čak ni u opštini Topola koja kupuje protivgradne rakete, nema nikakve odbrane od grada, pa se pitamo šta je svrha svega toga. Ako protivgradna zaštita nečemu služi onda u ovakvim situacijama mora da bude što efikasnija", kazao je Jovanović.

Vanredna situacija i u delu opštine Ljig

U delu opštine Ljig proglašena je vanredna situcija posle nevremena koje je pogodilo deo sliva Kačera, Belanovicu i selo Kozelj, saopšteno je. Odluku je doneo Opštinski štab za vanredne situacije, koji je na teren uputio nekoliko ekipa kako bi pomogli stanovništvu i procenile štetu.

Najviše su stradali varošica Belanovica i selo Kozelj. U Belanovici se izlila reka Kačer i poplavila mnoge kuće sa podrumima i lokale, dok je u Kozelju pustoš napravila rečica Kozeljica.

U dolini Kačera potopljeni su hektari oranica i bašti na kojima je letina uništena, dok su u Kozelju odneti putevi, te je prekinut lokalni saobraćaj. U tom selu su vatrogasci iz lokalne prodavnice spasavali ženu, koja je u njoj zaposlena, a nije stigla da se na vreme skloni.

Prema svedočenju meštana, nevreme i jak vetar s "pijavicom" došli su iz pravca Rudnika i Bukulje na čijim se obroncima nalazi Kozelj, dok je Belanovica u široj okolini tih planina.

Proglašena vanredna situacija u delovima Palanke i Plane

Olujno nevreme praćeno gradom, ponegde veličine pesnice, zahvatilo je tokom popodneva područje palanačke i velikoplanjanske opštine i grada Smedereva. Najgore je, po prvim procenama, bilo u selima Golobok, Vlaški Do i Grčac, gde je proglašena vanredna situacija. Stradalo je voće, usevi, na pojedinim kućama je grad uništio krovove… 

Od grada su postradali i Lozovik, Miloševac, u Saraorcima je padao grad veličine oraha … Tokom sutrašnjeg dana biće oformljene komisije za procenu štete, a u Palanci su večeras obezbedili smeštaj za porodice koje su zbog nevremena ostale bez krova nad glavom. 

I u Velikoj Plani je uvedena vanredna situacija na delu teritorije opštine – za mesnu zajednicu Lozovik i delove mesnih zajednica Miloševac i Krnjevo. Štab za vanredne situacije je organizovao dežurstvo tokom cele noći u prostorijama mesnih zajednica i mesne kancelarije gde meštani ovih sela mogu da prijave probleme, a radnici JKP „Miloš Mitrović“ i EPS-a su na terenu.

Nedimović: Utvrđuje se stanje na poljoprivrednom zemljištu

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je da su ekipe iz lokalnih samouprava od jutros na terenu kako bi se sagledalo kompletno stanje na poljoprivrednom zemljištu posle jučerašnjeg nevremena koje je pogodilo veći deo Srbije.

"Najviše udara grada bilo je na teritoriji Aranđelovca, Topole, Priboja, Užica i Požarevca, Smederevske Palanke. Juče je država ispalila ukupno 1.164 rakete", rekao je Nedimović za "Blic".

Dodao je da je od 15. aprila ispaljeno ukupno 7.930 raketa.

"Poređenja radi, svih deset godina ranije u proseku je bilo 2.800 do 3.000, a ove skoro 8.000 ispaljenih raketa. Imali smo već 38 dana s dejstvima, a u proseku to bude oko desetak, dvanaest. Očigledno je da dolazi do ozbiljnih promena u klimi, ali smo se ove godine dobro spremili, imamo na lageru još oko 6.000 raketa. Da bi normalno fukncionisala, Srbiji je potrebno između 11.000 i 12.000 protivgradnih raketa, a mi ih imamo 14.000", kazao je Nedimović.

Istakao je da protivgradne rakete imaju stepen uspešnosti od 50 do 60 odsto.

"Prvi put ove godine država kreće sa automatskim sistemom protivgradne zaštite, raspisana je nabavka za prvi radarski centar - centar Valjevo, jer on najčešće bude na udaru od oblaka preko Drine", rekao je Nedimović.

Ocenio da je poljoprivredno osiguranje najbolje rešenje za zaštitu proizvođača od šteta izazvanih nevremenom.

"Država daje 40 odsto premijum osiguranja. Postoje dva apekta zaštite - jedan je fizička zaštita protivgradnim raketama, a drugi je finansijska zaštita putem sistema osiguranja. Prošle godine kada su maline bile 150 dinara, posebno i opšte osiguranje je koštalo osam dinara po kilogramu. Država vam vrati deo, a vi platite ostatak koji je otprilike oko 4,8 dinara. Mislim da to nije velika cena u odnosu na štetu koja može da nastane", rekao je Nedimović.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner