четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Тополи, деловима Љига, Велике Плане и Смедеревске Паланке због последица олујног невремена и града проглашена ванредна ситуација; Бранислав Недимовић: Пољопривредно осигурање најбоље решење
Хроника

У Тополи, деловима Љига, Велике Плане и Смедеревске Паланке због последица олујног невремена и града проглашена ванредна ситуација; Бранислав Недимовић: Пољопривредно осигурање најбоље решење

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јун 2018.

Општина Топола прогласила је ванредну ситуацију на целој територији, како би што пре почела санација катастрофалних последица олујног невремена и јаког града који су јуче поподне погодили ту општину, изјавио је ФоНету председник Скупштине Топола Драган Јовановић.

Он је рекао да је ванредна ситуација проглашена како би се поједноставиле процедуре и људима помогло да што пре почну да поправљају штету на својој имовини.

"Покушаћемо да већ данас помогнемо куповином црепа за санацију кровова и стакла за прозоре", истакао је Јованаовић.

Јовановић је рекао да је највећа штета нанета засадима воћа на око 6,5 хиљада хектара која, према прелиминарним проценама износи 20 милиона евра.

"Потпуно је уништена најквалитетнија воћарска производња на око 6,5 хиљада хектара, винове лозе, поготово брескве која је била пред брањем, кајсије, вишње... Све је то потпуно уништено", рекао је Јовановић.

Према његовим наводима, град је ломио црепове на крововима кућа, стакла на прозорима, док су бујице оштетиле инфраструктуру.

Јовановић је рекао да је да је затајила противградна заштита и да је ово невреме показало да тај систем не функционише.

"Потпуно је несхватљиво да систем противградне заштите уопште не функционише. Чак ни у општини Топола која купује противградне ракете, нема никакве одбране од града, па се питамо шта је сврха свега тога. Ако противградна заштита нечему служи онда у оваквим ситуацијама мора да буде што ефикаснија", казао је Јовановић.

Ванредна ситуација и у делу општине Љиг

У делу општине Љиг проглашена је ванредна ситуција после невремена које је погодило део слива Качера, Белановицу и село Козељ, саопштено је. Одлуку је донео Општински штаб за ванредне ситуације, који је на терен упутио неколико екипа како би помогли становништву и процениле штету.

Највише су страдали варошица Белановица и село Козељ. У Белановици се излила река Качер и поплавила многе куће са подрумима и локале, док је у Козељу пустош направила речица Козељица.

У долини Качера потопљени су хектари ораница и башти на којима је летина уништена, док су у Козељу однети путеви, те је прекинут локални саобраћај. У том селу су ватрогасци из локалне продавнице спасавали жену, која је у њој запослена, а није стигла да се на време склони.

Према сведочењу мештана, невреме и јак ветар с "пијавицом" дошли су из правца Рудника и Букуље на чијим се обронцима налази Козељ, док је Белановица у широј околини тих планина.

Проглашена ванредна ситуација у деловима Паланке и Плане

Олујно невреме праћено градом, понегде величине песнице, захватило је током поподнева подручје паланачке и великоплањанске општине и града Смедерева. Најгоре је, по првим проценама, било у селима Голобок, Влашки До и Грчац, где је проглашена ванредна ситуација. Страдало је воће, усеви, на појединим кућама је град уништио кровове… 

Од града су пострадали и Лозовик, Милошевац, у Сараорцима је падао град величине ораха … Током сутрашњег дана биће оформљене комисије за процену штете, а у Паланци су вечерас обезбедили смештај за породице које су због невремена остале без крова над главом. 

И у Великој Плани је уведена ванредна ситуација на делу територије општине – за месну заједницу Лозовик и делове месних заједница Милошевац и Крњево. Штаб за ванредне ситуације је организовао дежурство током целе ноћи у просторијама месних заједница и месне канцеларије где мештани ових села могу да пријаве проблеме, а радници ЈКП „Милош Митровић“ и ЕПС-а су на терену.

Недимовић: Утврђује се стање на пољопривредном земљишту

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је да су екипе из локалних самоуправа од јутрос на терену како би се сагледало комплетно стање на пољопривредном земљишту после јучерашњег невремена које је погодило већи део Србије.

"Највише удара града било је на територији Аранђеловца, Тополе, Прибоја, Ужица и Пожаревца, Смедеревске Паланке. Јуче је држава испалила укупно 1.164 ракете", рекао је Недимовић за "Блиц".

Додао је да је од 15. априла испаљено укупно 7.930 ракета.

"Поређења ради, свих десет година раније у просеку је било 2.800 до 3.000, а ове скоро 8.000 испаљених ракета. Имали смо већ 38 дана с дејствима, а у просеку то буде око десетак, дванаест. Очигледно је да долази до озбиљних промена у клими, али смо се ове године добро спремили, имамо на лагеру још око 6.000 ракета. Да би нормално фукнционисала, Србији је потребно између 11.000 и 12.000 противградних ракета, а ми их имамо 14.000", казао је Недимовић.

Истакао је да противградне ракете имају степен успешности од 50 до 60 одсто.

"Први пут ове године држава креће са аутоматским системом противградне заштите, расписана је набавка за први радарски центар - центар Ваљево, јер он најчешће буде на удару од облака преко Дрине", рекао је Недимовић.

Оценио да је пољопривредно осигурање најбоље решење за заштиту произвођача од штета изазваних невременом.

"Држава даје 40 одсто премијум осигурања. Постоје два апекта заштите - један је физичка заштита противградним ракетама, а други је финансијска заштита путем система осигурања. Прошле године када су малине биле 150 динара, посебно и опште осигурање је коштало осам динара по килограму. Држава вам врати део, а ви платите остатак који је отприлике око 4,8 динара. Мислим да то није велика цена у односу на штету која може да настане", рекао је Недимовић.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер