Početna strana > Hronika > Vučić: Apelujem na smirivanje tenzija u BiH, sukob bi značio kraj za sve nas; Dodik: Tražio sam od Vučića da se jasno pošalje poruka da je napad na bilo koju srpsku zajednicu napad i na Srbiju
Hronika

Vučić: Apelujem na smirivanje tenzija u BiH, sukob bi značio kraj za sve nas; Dodik: Tražio sam od Vučića da se jasno pošalje poruka da je napad na bilo koju srpsku zajednicu napad i na Srbiju

PDF Štampa El. pošta
subota, 21. septembar 2019.

Posle sastanka u Predsedništvu Srbije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik obratili su se medijima.

Milorad Dodik je rekao da su predsednika Vučića i premijerku Brnabić informisali o situaciji u BiH – o donošenju deklaracije SDA, čiji je, kaže, trajni cilj da nema Srba ni Srpske.

"Mi smo predsednika i premijerku informisali u nastojanju da obezbedimo i saglasnost i eventualnu podršku Srbije u odbrani RS. Tražio sam od predsednika da se jasno pošalje poruka da je napad na bilo koju srpsku zajednicu i napad na Srbiju", rekao je Dodik.

Dodik je rekao i da deklaracija koju je SDA usvojila nije interni, već opštebošnjački dokument. Tvrdi da njim žele da promovišu bosanski identitet i jezik, i da se uništi postojanje Srba na tim prostorima.

U Beograd su došli da bi se postigao politički konsenzus i dao "jasan, snažan i jedinstven" odgovor prema bilo kakvoj mogućnosti da se takve namere ostvare.

"Republika Srpska je odbacuje kao antisrpsku, antidejtonsku i antiustavnu. Ona ruši postojeći politički sistem", naveo je srpski član Predsedništva BiH.

Dodik je istakao i da bi realizacija deklaracije tražila afirmaciju prava Srpske na samoopredeljenje i otcepljenje.

"Od Srbije smo tražili da nam pomogne sa stanovišta osposobljavanja bezbednosnih jedinica. Nemamo pravo da budemo neoprezni i naivni, kada smo bili naivni smo stradali, ne treba da dozvolimo to", poručio je Dodik. 

Vučić: Apelujem na smirivanje tenzija u BiH, sukob bi značio kraj za sve nas

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić apelovao je na političke predstavnike Srba u BiH da pokažu punu uzdržanost posle usvajanja Deklaracije SDA, jer bi bilo kakav sukob značio "ekonomski krah i kraj za sve nas".

Vučić se u Beogradu sastao sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom, predstavnicima parlamentarnih stranaka i najvišim funkcionerima Republike Srpske koji su ga informisali o situaciji u BiH posle odluke SDA da usvoji Deklaraciju kojom traži uspostavljanje Republike Bosne i Hercegovine.

Vučić je, obraćajući se novinarima posle sastanka, podsetio da je Srbija kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, garant njegovog sprovođenja i da je dužna da reaguje na svako kršenje dok dokumenta.

"Razgovarali smo o deklaraciji SDA. Neću svoj sud da dajem, Ljudi iz RS izneli su jedinstven stav koji govori protiv sadržaja Deklaracije i još nekoliko dokumenata koje su doneli", rekao je Vučić, ističući da su svi politički predstavnici Srba iz BiH bili saglasni po tri pitanja: opstanku Republike Srpske, negativnom odnosu prema Deklaraciji SDA, i želji za najboljim odnosima sa Srbijom.

"Moramo da budemo uzdržani. Pozivamo i predsednika Dodika, i predsednicu Cvijanović, i sve naše ljude koji stoje iza mene iz RS, da pokažu punu uzdržanost, da ne reaguju prenagljeno, da reaguju u skladu sa interesima Srpske, Srbije, rekao bih i BiH, da damo sve od sebe da se sačuva mir i stabilnost. Bilo kakav sukob značio bi ekonomski krah i kraj za sve nas. Zato je važno da pozovemo sve aktere na smirivanje tenzija i poštovanje Dejtonskog sporazuma", poručio je Vučić.

Ponovio je da Srbija podržava postojanje BiH kao jedne države, sa dva entiteta: Republikom Srpskom i Federacijom BiH sa svim svojim nadležnostima, i dogovor tri konstitutivna naroda.

"Ta pozicija je principijelna, nepromenjena, i nepromenljiva. Dejtonski sporazum može jedino da se menja dogovorom sva tri naroda, a ne nametanjem volje jednog naroda drugim narodima", kazao je.

Vučić je ocenio i da Deklaracija SDA podršku dela međunarodne zajednice "koji bi voleo da to prođe uz saglasnost Hrvata i Srba".

Na sastanku se, kako je rekao, razgovaralo i o nastavku pružanja ekonomske podrške RS, ali i Federaciji BiH, posebno sredinama u kojima žive Srbi.

Sastanku su prisustvovale i premijerka Srbije Ana Brnabić, kao i predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.

Vučić o Koštuničinom predlogu: Sprovedite to, i odmah dajem ostavku. Otežavate nam

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je predlog Vojislava Koštunice da bi status KiM mogao da bude rešen po modelu Hongkonga.

"Veoma poštujem naše predsednike i Borisa Tadića, i Vojsilava Koštunicu i Tomislava Nikolića. Moje pitanje je za vas - a šta vam to znači - kao Hongkong? Ko će to da prihvati od Albanaca, koji imaju nezavisnost od vašeg mandata i Tadića. Zašto tad niste prihvatili?", pitao je Vučić na konferenciji za novinare.

Ironično je dodao: "Super je ideja, prihvatam."

"Zašto sam to rekao ovako - da prestanemo da se lažemo, da prihvatimo realnost, ne ponašamo se kao najveća sila na svetu", nadovezao se Vučić.

Kaže da je "slušao druge idiotske ideje" da prihvatimo da se Albanci leče u našim bolnicama: "Pa evo, pune su nam bolnice Albanaca."

Zaključio je:

"Ja nisam u stanju da napravim Hongkogg. Sutra ću da podnesem ostavku, samo mi garantujte da ćete da ga postignete."

Napominje da se sličnim uplitanjima otežavaju razgovori i pregovaračka pozicija Srbije.

U toku sastanak Aleksandra Vučića sa predstavnicima Republike Srpske

BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom, rukovodstvom Republike Srpske i predstavnicima svih parlamentarnih stranaka, a tema razgovora, kako je najavio predsednik Vučić, je "komplikovanje" političkih procesa u regionu.

Predsednik Vučić izjavio je juče tim povodom da Srbija ne želi probleme, jer to samo zaustavlja napredak.

"Svi ćemo da razgovaramo o tome, jer želimo da očuvamo mir za srpski narod, da ne ugrozimo napredak Srbije. Ne treba nam zaustavljanje napretka, već mir", rekao je Vučić.

Svakako će jedna od tema biti deklaracija Stranke demokratske akcije, koja predviđa formiranje republike BiH bez entiteta, pa i Republike Srpske.

Dodik je uoči sastanka najavio da će od predsednika Srbije, koja je jedan od potpisnika i garanta Dejtonskog sporazuma, tražiti da garantuje postojanje Republike Srpske u skladu sa tim sporazumom .

Sastanku u Predsedništvu Srbije prisustvuju i predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović.

Na skupu u sedištu predsednika Srbije su i premijerka Srbije Ana Brnabić, ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin i drugi ministri vlade Srbije.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner