среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић: Апелујем на смиривање тензија у БиХ, сукоб би значио крај за све нас; Додик: Тражио сам од Вучића да се јасно пошаље порука да је напад на било коју српску заједницу напад и на Србију
Хроника

Вучић: Апелујем на смиривање тензија у БиХ, сукоб би значио крај за све нас; Додик: Тражио сам од Вучића да се јасно пошаље порука да је напад на било коју српску заједницу напад и на Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. септембар 2019.

После састанка у Председништву Србије, председник Србије Александар Вучић и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик обратили су се медијима.

Милорад Додик је рекао да су председника Вучића и премијерку Брнабић информисали о ситуацији у БиХ – о доношењу декларације СДА, чији је, каже, трајни циљ да нема Срба ни Српске.

"Ми смо председника и премијерку информисали у настојању да обезбедимо и сагласност и евентуалну подршку Србије у одбрани РС. Тражио сам од председника да се јасно пошаље порука да је напад на било коју српску заједницу и напад на Србију", рекао је Додик.

Додик је рекао и да декларација коју је СДА усвојила није интерни, већ општебошњачки документ. Тврди да њим желе да промовишу босански идентитет и језик, и да се уништи постојање Срба на тим просторима.

У Београд су дошли да би се постигао политички консензус и дао "јасан, снажан и јединствен" одговор према било каквој могућности да се такве намере остваре.

"Република Српска је одбацује као антисрпску, антидејтонску и антиуставну. Она руши постојећи политички систем", навео је српски члан Председништва БиХ.

Додик је истакао и да би реализација декларације тражила афирмацију права Српске на самоопредељење и отцепљење.

"Од Србије смо тражили да нам помогне са становишта оспособљавања безбедносних јединица. Немамо право да будемо неопрезни и наивни, када смо били наивни смо страдали, не треба да дозволимо то", поручио је Додик. 

Вучић: Апелујем на смиривање тензија у БиХ, сукоб би значио крај за све нас

Председник Србије Александар Вучић апеловао је на политичке представнике Срба у БиХ да покажу пуну уздржаност после усвајања Декларације СДА, јер би било какав сукоб значио "економски крах и крај за све нас".

Вучић се у Београду састао са српским чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком, представницима парламентарних странака и највишим функционерима Републике Српске који су га информисали о ситуацији у БиХ после одлуке СДА да усвоји Декларацију којом тражи успостављање Републике Босне и Херцеговине.

Вучић је, обраћајући се новинарима после састанка, подсетио да је Србија као потписница Дејтонског споразума, гарант његовог спровођења и да је дужна да реагује на свако кршење док документа.

"Разговарали смо о декларацији СДА. Нећу свој суд да дајем, Људи из РС изнели су јединствен став који говори против садржаја Декларације и још неколико докумената које су донели", рекао је Вучић, истичући да су сви политички представници Срба из БиХ били сагласни по три питања: опстанку Републике Српске, негативном односу према Декларацији СДА, и жељи за најбољим односима са Србијом.

"Морамо да будемо уздржани. Позивамо и председника Додика, и председницу Цвијановић, и све наше људе који стоје иза мене из РС, да покажу пуну уздржаност, да не реагују пренагљено, да реагују у складу са интересима Српске, Србије, рекао бих и БиХ, да дамо све од себе да се сачува мир и стабилност. Било какав сукоб значио би економски крах и крај за све нас. Зато је важно да позовемо све актере на смиривање тензија и поштовање Дејтонског споразума", поручио је Вучић.

Поновио је да Србија подржава постојање БиХ као једне државе, са два ентитета: Републиком Српском и Федерацијом БиХ са свим својим надлежностима, и договор три конститутивна народа.

"Та позиција је принципијелна, непромењена, и непроменљива. Дејтонски споразум може једино да се мења договором сва три народа, а не наметањем воље једног народа другим народима", казао је.

Вучић је оценио и да Декларација СДА подршку дела међународне заједнице "који би волео да то прође уз сагласност Хрвата и Срба".

На састанку се, како је рекао, разговарало и о наставку пружања економске подршке РС, али и Федерацији БиХ, посебно срединама у којима живе Срби.

Састанку су присуствовале и премијерка Србије Ана Брнабић, као и председница Републике Српске Жељка Цвијановић.

Вучић о Коштуничином предлогу: Спроведите то, и одмах дајем оставку. Отежавате нам

Председник Србије Александар Вучић коментарисао је предлог Војислава Коштунице да би статус КиМ могао да буде решен по моделу Хонгконга.

"Веома поштујем наше председнике и Бориса Тадића, и Војсилава Коштуницу и Томислава Николића. Моје питање је за вас - а шта вам то значи - као Хонгконг? Ко ће то да прихвати од Албанаца, који имају независност од вашег мандата и Тадића. Зашто тад нисте прихватили?", питао је Вучић на конференцији за новинаре.

Иронично је додао: "Супер је идеја, прихватам."

"Зашто сам то рекао овако - да престанемо да се лажемо, да прихватимо реалност, не понашамо се као највећа сила на свету", надовезао се Вучић.

Каже да је "слушао друге идиотске идеје" да прихватимо да се Албанци лече у нашим болницама: "Па ево, пуне су нам болнице Албанаца."

Закључио је:

"Ја нисам у стању да направим Хонгкогг. Сутра ћу да поднесем оставку, само ми гарантујте да ћете да га постигнете."

Напомиње да се сличним уплитањима отежавају разговори и преговарачка позиција Србије.

У току састанак Александра Вучића са представницима Републике Српске

БЕОГРАД - Председник Србије Александар Вучић састао се данас у Београду са српским чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком, руководством Републике Српске и представницима свих парламентарних странака, а тема разговора, како је најавио председник Вучић, је "компликовање" политичких процеса у региону.

Председник Вучић изјавио је јуче тим поводом да Србија не жели проблеме, јер то само зауставља напредак.

"Сви ћемо да разговарамо о томе, јер желимо да очувамо мир за српски народ, да не угрозимо напредак Србије. Не треба нам заустављање напретка, већ мир", рекао је Вучић.

Свакако ће једна од тема бити декларација Странке демократске акције, која предвиђа формирање републике БиХ без ентитета, па и Републике Српске.

Додик је уочи састанка најавио да ће од председника Србије, која је један од потписника и гаранта Дејтонског споразума, тражити да гарантује постојање Републике Српске у складу са тим споразумом .

Састанку у Председништву Србије присуствују и председница Републике Српске Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић и председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић.

На скупу у седишту председника Србије су и премијерка Србије Ана Брнабић, министар одбране Србије Александар Вулин и други министри владе Србије.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер