субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Србији одобрена 62 пројекта јавно-приватног партнерства од којих је 27 уговорено и то у укупној вредности од 1,86 милијарди евра
Хроника

У Србији одобрена 62 пројекта јавно-приватног партнерства од којих је 27 уговорено и то у укупној вредности од 1,86 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. мај 2018.

 У Србији су одобрена 62 пројекта јавно-приватног партнерства (ЈПП) од којих је 27 уговорено и то у укупној вредности од 1,86 милијарди евра, објавио је часопис "Бизнис и финансије".

Само шест пројеката ЈПП обухвата 97,1 одсто укупне вредности уговорених пројеката, при чему је највеће учешће Београда који има и највише партнерстава.

Од када је основана Комисија за јавно-приватно партнерство 2012. године, у Србији је предато више од 8.000 предлога пројеката ЈПП са или без елемената концесије.

У већини случајева предлоге су поднеле локалне самоуправе или јавна предузећа у њиховом власништву, при чему је у Београду одобрено шест пројеката, по три Новом Саду, Пироту и Тополи, а по два Нишу, Лозници, Шапцу, Врбасу, Старој Пазови и Јавно комуналном предузећу "Градска топлана" Зрењанин.

На националном нивоу, Влада је дала сагласност за два пројекта који се односе на давање концесије на аутопут од Београда до Пожеге, која је касније поништена, и на Аеродром "Никола Тесла" у Београду.

Највећи број предлога одобрен је у делатностима реконструкције и одржавања јавне расвете и превоза путника – по 18 у свакој, затим у производњи и дистрибуцији топлотне енергије коришћењем обновљивих извора енергије (седам), у делатности одлагања и третмана комуналног отпада (шест), док су мање заступљене делатности које се односе на изградњу и одржавање јавних гаража, путне инфраструктуре, водоводне и канализационе мреже, телекомуникационе мреже и друго.

Од укупно 62 одобрена предлога до сада је уговорено њих 27, а осталих 35 пројеката није прешло у фазу одабира приватног партнера путем тендера и потписивање јавног уговора.

Свега четири јавна уговора су потписана од 2012. године када је донет Закон о ЈППК до почетка 2015. године, услед недостатка подзаконских аката, разумевања концепта овакве сарадње и недостатка капацитета медју јавним партнерима, навоиди "Бизнис и финансије".

Град Београд је закључио највећи ЈПП пројекат, у вредности од 957 милиона евра, за управљање комуналним отпадом на депонији Винча. Затим следе два пројекта у области јавног превоза које је Град Београд склопио у току 2015. (вредност 443,7 милиона евра) и 2016. године (вредност 230,2 милиона евра).

Од укупне вредности уговорених ЈПП нешто више од 50 одсто се односи на област регулисања комуналног отпада.

Градска управа Београда склопила је највећи број (четири) ЈПП уговора, у укупном износу од 1.689,5 милиона евра.

Поред Београда, највећи број закључених јавних уговора има Општина Топола, и то три пројекта укупне вредности од 586,7 милиона евра. У 20 локалних самоуправа склопљен је по један јавни уговор.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер