субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Софији се одржава Самит лидера ЕУ и Западног Балкана, о "европској перспективи, развоју и сарадњи"; Маријано Рахој не учествује због тога што се "Косово третира као држава"; Макрон изразио скепсу поводом могућности проширења ЕУ у блиској будућности
Хроника

У Софији се одржава Самит лидера ЕУ и Западног Балкана, о "европској перспективи, развоју и сарадњи"; Маријано Рахој не учествује због тога што се "Косово третира као држава"; Макрон изразио скепсу поводом могућности проширења ЕУ у блиској будућности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. мај 2018.

Челници Европске уније и Западног Балкана окупили су се у Софији на самиту о европској перспективи, развоју и сарадњи. Србију представљају председник Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић. Усвојена Декларација којом је ЕУ потврдила подршку европској перспективи Западног Балкана.

21.40 - Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер најавио је нови пакет мера које треба да повећају повезаност унутар Западног Балкана и везе региона с ЕУ.

Нове мере би требало да подрже спровођење Софијске декларације у којој се наводи да земље Западног Балкана треба да наставе да спроводе реформе у владавини права, да се бори против корупције и организованог криминала, као и да поштују људска права мањина, саопштила је ЕУ.

ЕУ ће обезбедити донације за додатних 11 приоритетних транспортних пројеката са 190 милиона евра који могу бити повећани до милијарду евра зајмовима међународних финансијских институција.

21.10 - Ниједна држава региона тренутно није спремна за чланство у ЕУ, али Црна Гора је најближа том циљу, оценио је црногорски премијер Душко Марковић и предочио да је расветљавање напада на новинарку Вијести Оливеру Лакић приоритет. Марковић је нагласио да лидери ЕУ нису помињали клаузулу баланса и заустављање преговора са Црном Гором, али да је заједничка оцена да је тренутак да Црна Гора одговара на сложеније изазове у преговарачком процесу, преноси РТЦГ.

19:53 - Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је у Софији за Н1 да је Србија на Самиту Европске уније и Западног Балкана у главном граду Бугарске, представљена на најбољи могући начин. 

18:08 - Дигитална агенда за западни Балкан омогућиће смањење трошкова роминга, већу покривеност широкопојасном мрежом и изградњу еУправе и других електронских услуга, оценила је премијерка Србије Ана Брнабић на састанку "Стратешки дијалог за западни Балкан" у Софији. 

17:05 - Економија и број становника Западног Балкана не могу бити проблем за пут ка Европској унији, али је у региону "по становнику више невоља него у Немачкој и Француској заједно", изјавио је Туск у Софији.

16.40 - Председник Србије Александар Вучић рекао је да је у Софији имао добре разговоре током билатералних сусрета са Ангелом Меркел, Терезом Меј и најмање још десет званичника.Говорећи о решењу за Косово, Вучић је нагласио да у Србији постоји жеља да се проблем реши и да је наша земља све своје обавезе испунила.

Вучић је навео да је са званичницим разговарао о проблемима који су пред нама, јер је то, истиче, посао лидера, а не да говоре о лепим стварима.

 

"Желим да верујем да ће Србија имати довољно снаге, уколико буде воље за компромисом на другој страни, да дођемо до решења за КиМ које ће бити прихватљиво за наше грађане. Даћемо све од себе и борити се, а да ли ћемо успети – не зависи само од нас", рекао је председник Србије.

16.15 - Издавачи и новинари из 10 европских земаља позвали су европске институције да предузму мере и заштите медијске слободе у централној и источној Европи од напада власти, наводи се у тексту на сајту бугарског председавања Европском унијом.

Учесници конференције о медијској слободи и плурализму у оквиру Самита ЕУ у Софији су упутили захтев ЕУ да формира европски "Фонд за слободу медија" који би штитио медије и новинаре и подржавао међународна новинарска истраживања.

15.55 - Лидери ЕУ су у Софији потврдили "европску перспективу", више пута обећану земљама Балкана, где Русија покушава да прошири свој утицај, али нису скривали да су неспремни за брзо проширење ЕУ која је усред "ремонта", коментарише агенција АФП.

Пошто о важности самита ЕУ-Западни Балкан цитира изјаве председника Европског савета Доналда Туска и аустријског канцелара Себастијана Курца, чија земља преузима ротирајуц́е председавање ЕУ у јулу, АФП констатује да је, с друге стране, "неколико европских лидера умањило наде о брзом придруживању балканских земаља ЕУ" и преноси шта је о томе рекао председник Француске Емануел Макрон.

"Француска и други сматрају да је брзо приступање земаља Источне Европе, одобрено у последњих петнаест година, један од узрока садашњих тешкоћа Уније", пише АФП.

Француска агенција констатује да у завршној декларацији самита у Софији, "Европљани избегавају коришћење речи 'приступање' или 'проширење'", док је, "заузврат присутна тема 'повезаности' - обец́ањем улагања у балканску саобрац́ајну инфраструктуру, образовну и размену у култури, и јачањем веза пред 'заједничким изазовима', као што су безбедност и миграције". 

15.23 - Лидери земаља региона потписали су изјаву подршке дигиталној агенди Западног Балкана. Изјаву су потписали премијер Црне Горе Душко Марковић, председник Србије Александар Вучић, председавајући Председниш‡тва БиХ Балкир Изетбеговић, председник Косова Хашим Тачи.

Изјаву су прихватили и премијер Македоније Зоран Заев и премијер Албаније Еди Рама, који више нису у Софији.

Поред тога, министри енергетике Србије и Бугарске, Александар Антић и Теменушка Петкова су у Софији потписали заједничку изјаву о изградњи гасног интерконектора Бугарска-Србија.

15.12 - Премијер Бугарске Бојко Борисов је рекао да ће бити проблем ако Западни Балкан "остане по страни".

"Треба размислити о бржој интеграцији", поручио је Борисов.

15.04 - Председник Европског савета Доналд Туск изјавио је на конференцији за новинаре да је интеграција Западног Балкана приоритет ЕУ.

Туск је поручио да агенда за повезивање није алтернатива или замена за проширење.

"Нема плана Б, будућност Западног Балкана је у ЕУ", изјавио је Туск.

14.54 - Вучић је с канцеларком Немачке Ангелом Меркел разговарао о наставку дијалога са Приштином, уставним амандманима који се тичу правосудног система који су послати Венецијанској комисији, ситуацији у региону и стабилизацији прилика.

Двоје саговорника су оценили да је неопходно радити на убрзању свих активности на унапређењу дијалога с Приштином, саопштила је прес служба председника Србије.

14.35 - Вућић и премијерка Велике Британије Тереза Меј су разговарали о развоју билатералних односа, подршци наставку европског пута Србије и реформама које Србија земља спроводи.  

Они су оценили да је неопходно радити на унапређењу односа две земље, као и очувању мира и стабилности у региону. Вучић је позвао премијерку Велике Британије да посети Србију.

14.25 - Европска унија поново потврђује недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана, наводи се између осталог у Декларацији из Софије као закључак Самита лидера ЕУ и Западног Балкана.

14.13 - Домаћин састанка, премијер Бугарске Бојко Борисов објавио је на Твитеру фотографију са немачком канцеларком Ангелом Меркел, председником Србије Александром Вучићем и председником Косова Хашимом Тачијем, уз реченицу "Уједињени смо јачи".

12.45 - Председник Европског парламента Антонио Тајани, у разговору са Вучићем, рекао да је могуће постићи договор о приступању Србије чланству у ЕУ до 2025. године, што је иницијални датум који је садржан у Стратегији ЕУ о приступању земаља Западног Балкана, усвојеној у фебруару ове године, наводи се у саопштењу.

Тајани је рекао да је предложио пакет од 10 милијарди евра за инфраструктурне пројекте на Западном Балкану, као и да је Србија важна за Европу.

"Оптимиста сам поводом вашег чланства", додао је он.

Вучић је захвалио председнику Европског парламента на охрабрењу и подршци коју пружа Србији на њеном европском путу. Важно је радити на владавини закона и то ће помоћи бржим европским интеграцијама Србије, оценили су Вучић и Тајани.

12.22 - Вучић је разговарао са председником Владе Шведске Стефаном Левеном о економским реформама, пословању шведских компанија у Србији, евроинтеграцијама и о дијалогу са Приштином.

Вучић је замолио шведског премијера да охрабри инвеститоре да у већем броју улажу у Србију и захвалио на подршци Шведске европском путу Србије, саопштило је Председништво Србије.

Левен је поздравио економске реформе у Србији, као и напредак на пољу евроинтеграција, понудивши помоћ своје земље у даљем процесу, додаје се у саопштењу.

12.10 - Премијери Македоније и Грчке, Зоран Заев и Алексис Ципрас, разговали су у Софији, на маргинама Самита ЕУ - Западни Балкан, о могућностима приближавања разлика у спору око имена Македоније.

11.50 - Француски председник Емануел Макрон изразио је скепсу поводом могућности проширења Европске уније у блиској будућности.

11.08 - Председник Вучић је на Твитеру навео да је, пред почетак Самита, разговарао са хрватским премијером Андрејом Пленковићем о билатералним односима и европским интеграцијама.

10.50 - Европски комесар за проширење Јоханес Хан изразио је очекивање да ће данашњи самит ЕУ и Западног Балкана дати нови замах европској перспективи региона.

У изјави новинарима пре почетка Самита у Софији, Хан је рекао да је оптмисита и да нова стратегија ЕУ за проширење на Западни Балкан јасно наглашава да постоји перспектива за све, на основу појединачних заслуга.

Председник Европског парламента Антонио Тајани је оценио да је могуће да Србија и Црна Гора до 2025. постигну договор о чланству у ЕУ.

9.57 - Хан је после разговора са Вучићем на Твитеру написао да "Србија остаје кључни играч за регионалну стабилност".

9.57 - Комесар ЕУ за проширење Јоханес Хан разговарао је са Вучићем и на Твитеру написао да "Србија остаје кључни играч за регионалну стабилност".

9.12 - Како је из Софије јавила репортерка Н1, нагласак неће бити на проширењу Уније, већ ће фокус пре свега бити политичко и економско повезивање - како ЕУ са земљама Западног Балкана, тако и земаља региона међусобно.

На маргинама Самита два спора привлаче пажњу - грчко-македонски, као и Србије и Косова, јавља репортерка Н1.

8.21 - У овом формату, лидери Западног Балкана и Европске уније последњи пут су се срели још 2003. године у Солуну, када је први пут региону обећана европска перспектива.

Пред Самит у Софији је одржан читав низ билатералних састанака, између осталог и састанак Европске народне партије, али и неформална вечера коју је председник Европоског савета Доналд Туск организовао за лидере земаља ЕУ.

Висока представница ЕУ Федерика Могереини, после састанка са председницима Србије и Косова у Софији поручила је да у дијалогу Београда и Приштине у наредном периоду треба да буде остварен дефинитивни напредак како би и Србија и Косово могли да напредују у својим европским аспирацијама.

Самиту присуствују готово сви лидери, осим шпанског премијера Маријана Рахоја, па ту земљу на софијском скупу представља амбасадор у Бриселу, Пабло Гарсија.

Долазак лидера у Националну палате културе привукао је велику пажњу многоброних представника медија, а домаћин самита Бојко Борисов је у Палату ушао заједно са немачком канцеларком Ангелом Меркел, која је дотле дошла заједно са британском премијером Терезом Меј и француским председником Емануелом Макроном.

Иначе, главни приоритет званичне Софије током бугарског председавања ЕУ је европске перспективе и кохерентност Западног Балкана. "Добар део Западног Балкана гарантује мир и сигурност за све нас. Бојко Борисов је уложио пуно труда на ову темум", изјвила је Меркелова пред почетак самита.

Она је захвалила Борисову на, како је рекла, "дивној организацији" овог догађаја.

"Ако на Балкану нема европске перспективе, утицај Турске ће се повећати и то ће изазвати многе проблеме", рекао је аустријски канцелар Себастијан Курц пред почетак самита.

Курц је јасно поновио да његова земља подржава идеју о проширењу Европске уније земљама Западног Балкана.

Борисов је рекао да је то добар знак да су сви лидери дошли на самит у Софију, аи је приметио да једино недостаје шпански премијер Рахој, који, како је рекао, не признаје косовску независност. Борисов, који је домаћин самита, састао се пред почетак скупа са британском премијерком Терезом Меј, која је свом бугарском колеги потврдила да ће тема Балкана и даље бити на агенди Велике Британија.

"Британија схвата значај Западног Балкана и поздравља стављање питања повезивања у фокусу европских земаља", рекао је Меј. Она је нагласила улогу премијера Борисова и бугарског председавања да скрене пажњу ЕУ о везама измедју развоја и стабилности региона у Европи.

Истакла је да ће, упркос Брегзиту, ангажовање у Лондону у земљама Западног Балкана остати и да ће њена земља наставити напоре у јачању достигнућа. Најавила је да ће наредног месеца у Лондону бити одржан скуп лидера земаља Берлинског процеса на којем ће се разговарати о различитим аспектима безбедности, рекла је Меј.

"За нас је стабилност и безбедност Балкана веома важна тема. Дискусија ће се фокусирати на повезивање - у смислу транспорта, енергије, дигиталне инфраструктуре, образовања ... Циљ је побољшати односе између Западног Балкана и ЕУ, као и измедју земаља региона", рекла је Меј.

Председник Француске Емануел Макрон истакао је данас у Софији да је за ојачани стратешки дијалог са Западним Балканом и европску перспективу, али без хипокризије.

Он је, по доласку на Самит ЕУ-Западни Балкан, подвукао да подржава сарадњу Балкана и Европе, као и пут региона ка ЕУ, али и додао да треба са великом обазривошћу се опходити према сваком ширењу.

„Треба подржати земље које спроводе реформе и напредују ка Европи. Међутим нисам за проширење пре продубљења и спровођења реформи у ЕУ које би омогућиле бље функционисање Уније“, поручио је Макрон.

Казао је да су протекле године показале пут који је ослабио ЕУ, када се мислило само на ширење. „Није од користи ни за земље које желе да се придруже ни чланице ЕУ, да имамо механизме без правила, и који иде само ка ширењу у недоглед нагласио је он додајући да је за то да се са Западним Балканом има ојачани стратешки дијалог, европска перспектива, али без хипокризије.

Председник Европског паралмета Антонијо Тајани каже да је могуће постићи договор о приступању Србије и Црне Горем чланству ЕУ до 2025, што је иницијални датум који је садржан о Стратегији ЕУ о приступању земаља Западног Балкана, усвојеној у фебруару ове године.

”Имамо много земља кандидата за чланство, али Србија и Црна Гора су на првом месту”, поручио је Тајани долазећеи на самит ЕУ - Западни Балкна у Софији.

Председник Европског параламета каже да је Западни Балкан кључан за ЕУ и да Унија мора да ради на стабилности региона. ”Имамо проблема око тероризма и миграција. Мој предлог је и да оформимо финансијски пакет од 10 милијарди евра за инфраструктуру, аутопутеве, железнцу, али и за дигиталну инфраструктуру”, каже Тајани.

Европска служба за спољне послове саопштила је да се шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини састала у среду са председницима Александром Вучићем и Хашимом Тачијем на маргинама самита ЕУ Западни Балкан који се одржава у Софији.

"Два лидера су потврдила своју спремност да наставе интензиван рад са високом представницом како би дошли до свеобухватне нормализације односа, што је кључни елемент трансформације целог региона", стоји у тексту саопштења Европске службе за спољне послове.

У седишту Европске дипломатске службе у Бриселу наводе да је Могерини са Вучићем и Тачијем у Софији разговарала у контексту настављеног посредовања у дијалогу Београда и Приштине.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер