Хроника

У Скупштини Србије почела друга рунда међустраначког дијалога о изборним условима уз посредство европских парламентараца и НВО

Штампа
петак, 15. новембар 2019.

 У Скупштини Србије почела је друга рунда међустраначког дијалога о изборним условима уз посредство европских парламентараца и невладиних организација.

На састанак, који је почео око 9 сати, нису дошли представници Савеза за Србију, Демократске странке Србије, Покрета Доста је било и Српске радиклане странке.

У зграду Скупштине Србије ушли су представници европског парламента Тања Фајон, Едуард Кукан, Кнут Флекенштајн и Владимир Билчик. Они нису желели да дају изјаве новинарима пре састанка.

Председница Скупштине Маја Гојковић рекла је новинарима пре почетка састанка да је задовољна одзивом странка на дијалог, да ће и данас разговарати о побољшању изборних услиова и истакла да одлагања редовних парламентарних избора неће бити.

Шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић рекао је да за представнике владајућих странака нема табу тема и да су увек ту да разговарају о свему што може да унапреди изборни процес у Србији".

"Ми никада не затварамо врата дијалогу, ту смо да разговарамо", казао је.

Посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић је рекао да о заинтересованости дела опозиције за разговоре најбоље говори то што "нису ни дошли на састанак".

Посланик Нове странке Зоран Живковић рекао је да нема превелика очекивања од дијалога, али да је ипак организовањем разговора власт "признала да нешто не ваља".

"Политика је дијалог који може да буде у институцијама, за столом уз посредовање и на улици са моткама. Ја мислим да је средња варијанта најбоља за Србију и зато учествујем у њој без превеликих очекивања, али са свешћу да је ово признање режима да нешто не ваља", рекао је Живковић.

Лидер Либерално-демократске партије Чедомир Јовановић рекао је да му је жао што нису све странке које су позване и прихватиле разговор и да је ЛДП дошао иако му то није било потребно јер зна добро шта може да очекује, односно није изненађен околностима у којима се Србија налази.

Он је додао да увек треба да се разговара и да су ипак направљени одређени помаци.

"Не разговарамо шта је алтернатива. Не могу да се сложим са идејом да уместо избора и парламента земљу осудимо на улицу и тучу. На изборе треба изаћи колико год да је тешко", рекао је Јовановић.

СзС: Европски саговорници се слажу да у Србији постоји политичка криза

Делегација Савеза за Србију изнела је јасне и познате ставове да у Србији нема услова за фер и демократске изборе, јер су институције разорене и нема владавине права нити слободе медија, саопштио је СзС после радног доручка са изасланицима Европске уније, који посредују у међустраначком дијалогу у Скупштини Србије. СзС додаје да су се европски саговорници сложили да у Србији постоји политичка криза и да власт сноси велику одговорност.

"Делегација Савеза за Србију је јуче и данас у два наврата разговарала са представницима Европског парламента о изборним условима, на одвојеним састанцима без представника владајуће коалиције. Европски парламентарци су уважили захтев СЗС-а да се формат дијалога промени и они ће посредовати у дијалогу власти и опозиције", пише у саопштењу СзС. 

Савез истиче да је на оба састанка истакао недвосмислен став да је немогуће обезбедити фер услове за изборе на пролеће 2020. године, јер они морају да важе најмање девет месеци пре одржавања избора, и да зато неће учествовати на пролећним изборима. 

Састанку су присуствовали председавајућа Одбора ЕП за стабилизацију и придруживање са Србијом Тања Фајон и шеф делегције ЕУ у Србији Сем Фабрици, известилац Одбора за спољне послове ЕП за Србију Владимир Билчик, представник ЕП Едуард Кукан, а од челника опозиције лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас, вођа покрета Двери Бошко Обрадовић, председник Заједно за Србију Небојша Зеленовић, као и представник Социјалдемократске странке Марко Ђуришић.

Вучић разговарао са делегацијом ЕП о примедбама опозиције на изборне услове

Председник Србије Александар Вучић састао се са члановима делегације Европског парламента.

Како је наведено у кратком саопштењу Службе за сарадњу с медијима председника Републике, разговарано је "о свим важним питањима и примедбама дела ванпарламенатарне опозиције на изборне услове и процедуре у Србији".

Фајон и Фабрици на радном доручку с лидерима опозиције

Челници опозиције и изасланици Европске уније који ће учествовати у међустраначком дијалогу власти и опозиције којем посредују представници Европског парламента састали су се на радном доручку у хотелу Метропол.

Присутни су председавајућа Одбора ЕП за стабилизацију и придруживање са Србијом Тања Фајон и шеф делегције ЕУ у Србији Сем Фабрици, а од челника опозиције лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас, вођа покрета Двери Бошко Обрадовић, председник Заједно за Србију Небоја Зеленовић, представник Социјалдемократске странке Марко Ђуришић.

Тања Фајон потврдила је да представници ЕУ неће давати изјаве новинарима.

Гојковић: Нема разлога за одлагање избора

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић изјавила је, уочи почетка међустраначког дијалога под покровитељством Европског парламента, да је задовољна одзивом и да очекује "веома отворен разговор".

Гојковић је, на питање да ли може доћи до одлагања избора, рекла да за то "нема разлога".

У Скупштини Србије одржава се друга рунда међустраначког дијалога о изборним условима уз посредство европских парламентараца и невладиних организација.

Претходно су се челници опозиције и изасланици Европске уније који ће учествовати у међустраначком дијалогу власти и опозиције којем посредују представници Европског парламента састали на радном доручку у хотелу Метропол.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]