среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Скупштини Србије обележено 50 година од смрти Конрада Аденауера; Штефан Албани: И недавни сусрет Вучића и Ангеле Меркел показао добар однос Србије и Немачке
Хроника

У Скупштини Србије обележено 50 година од смрти Конрада Аденауера; Штефан Албани: И недавни сусрет Вучића и Ангеле Меркел показао добар однос Србије и Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. април 2017.

 У Скупштини Србије вечерас је обележено 50 година од смрти Конрада Аденауера, државника и визионара који је успоставио темељ Европске уније, уз поруку да су његове идеје уједињене Европе актуелне и данас и да се изазови могу превазићи само уз сарадњу, на основу заједничких принципа и вредности.

Председница парламента Маја Гојковић рекла је да је Аденауер веровао да само уједињење Европе око заједничких циљева може бити решење за изградњу поверења, мира, стабилности и економског развоја, те да и данас, у неупоредиво бољим условима, само уз сарадњу можемо постићи те циљеве.

Она је истакла да изазови са којима се Европа суочава не морају да воде слабљењу идеје уједињене Европе, додајући да су се и оснивачи европске заједнице често суочавали са скоро непремостивим препрекама, које су ипак заједницким радом и посвећеношћу успевали да превазиђу.

- Зато је наша дужност према грађанима да марљиво и стрпљиво тражимо решења на темељу заједничких принципа и вредности за све изазове пред којима се данас Европа налази, а дужност европских лидера да деле визију и одлучност какву је имао Аденауер и његови савременици - навела је Гојковић.

Она је истакла да државе које деле европски простор деле и горућа питања са којима се Европа данас суочава, за која нису могућа лака и брза решења и која не могу и не смеју да се посматрају од данас до сутра.

- Зато је важан и потребан заједнички приступ свим овим проблемима, приступ обједињен бригом за заједничку будућност - истакла је Гојковић.

Подсетила је на Аденауерове речи из 1954. године да је уједињење Европе било сан малог броја људи, али да је постало нада за многе, наводећи да су данас, пет деценија од његове смрти, те идеје више него икад актуелне.

Члан Бундестага и председник Немачко-југоисточоевропске парламетнарне групе Штефан Албани је, говорећи о животу и раду Конрада Аденауера, рекао да је велики немачки државник знао да се рат никада више не сме поновити, али да му је било јасно да се слобода и демократија морају освајати и бранити сваки дан, што, каже Албани, показују и актуелни догађаји широм света.

Наводећи да је Аденауер лице демократске Немачке, Албани је рекао да је управо он поставио темеље за успешну Немачку, каква је та држава данас.

Све што је урадио, од великог је значаја и за данашњу Европу у којој живимо”, истакао је Албани.

Он је поручио да и данас само заједничким радом можемо да живимо у Европи демократије, слободе, безбедности и сарадње.

Албани је рекао и да су односи Србије и Немачке значајно су напредовали последњих година и такав тренд ће бити настављен и у будућности, поручио је вечерас члан Бундестага и председник Немачко-југоисточоевропске парламетнарне групе Штефан Албани.

Албани је на скупу поводом 50 година од смрти немачког државника Конрада Аденауера у Скупштини Србије, рекао да је и недавни сусрет премијера Александра Вучића и канцеларке Ангеле Меркел показао добар однос две земље.

Он је истакао и да је Европска унија јасан циљ Србије, те да је у преговорима о приступању постигнут значајан напредак, будући да су отворена важна поглавља.

“Отварањем поглавља посао тек почиње, тај пут може бити трновит, али кад се учини први корак, то је већ олакшање. Не треба гледати колико пут траје, него се концентрисати на сваки корак”, истакао је Албани.

Он је навео да економске реформе у Србији показују да је тај пут успешан и да верује да ће допринети напретку и у другим областима, попут владавине права, медијских слобода.

Албани је истакао и конструктивну улогу Србије у Берлинском процесу и спремност на дијалог и компромисе која, каже, доприноси стабилности у региону, али и стабилности Југоисточне Европе.

Он је подвукао и да допринос Србије у избегличкој кризи заслужује признање.

Говорећи о односу Србије и Немачке, Албани је навео да о доброј и поузданој сарадњи говори и велико интересовање немачких инвеститора и подсетио да Немци у нашој земљи запошљавају 35.000 радника, те да две земље заједно раде на систему образовања, како би млади људи остајали у Србији.

Подсећа да сарађују и немачке и српске институције, те да су у Србији ангажоване и немачке фондације, попут Фондације Конрад Аденауер, Гетеовог института, Немачке развојне банке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер