петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Русији од данас почели тродневни парламентари и регионални избори
Хроника

У Русији од данас почели тродневни парламентари и регионални избори

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. септембар 2021.

 МОСКВА - У Русији почињу тродневни парламентарни и регионални избори. Избори за 450 посланика Думе биће одржани од 17. до 19. септембра.

Посланици се бирају на петогодишњи мандат по мешовитом изборном систему: 225 посланика бира се са страначких листа и још 225 из једномандатних изборних јединица у једном кругу.

Поред тога, девет руских региона бираће гувернере, 39 региона - законодавна тела, а бирачи у 11 градова бираће нови састав градских скупштина.

На изборима ће учествовати 14 странака. Процењује се да ће однос снага у Државној Думи након избора вероватно остати непромењен.

Очекује се да ће "Јединствена Русија" остати најјача снага, док ће остале странке које су до сада биле заступљене у Думи - комунисти, десничарска популистчцка ЛДПР и левичарска националистичка "Праведна Русија - за истину", такође, поново ући у Думу.

Ипак, могло би доћи до великих промена у власти. Док су према анкетама, комунисти на око 20 одсто подршке, владајућа партија Владимира Путина бори се са историјски ниским резултатом. Чак је и државни истраживачки институт ВЗИОМ уочио да је "Јединствена Русија" у једном тренутку склизнула испод 30 одсто подршке.

Ипак, непосредно уочи избора, њен коначни резултат процењен је на око 42 процента, али и то би био пад за више од 10 процената у односу на 2016. годину.

"Јединствена Русија" је на незадовољство бирача одговорила новим руководством.

Та странка по први пут не наступа са партијским лидером и бившим премијером Дмитријем Медведевим, већ са популарним министром одбране Сергејем Шојгуом.

Министар спољних послова Сергеј Лавров, такође, би требало да привуче гласаче.

Владајућа партија очекује и додатне гласове од око 600.000 грађана на истоку Украјине у саопроглашеним проруским републикама који су добили руске пасоше и дозвољено им је да гласају у суседним областима Русије, као и путем интернета.

Неколико недеља пре избора, било је и једнократних исплата за пензионере и такозване "силовике", што је у Русији израз за оне који раде у војсци, полицији и службама безбедности.

Западни медији преносе да је суд у Москви забранио интернет-претраживацима, америчком Гуглу и руском Јандексу, да у резултатима претраге повежу израз "Паметно гласање", пројекат опозиционог политичара Алексеја Наваљног који је у затвору.

Наваљни је последњих година успео да забележи успехе с акцијом "Паметно гласање", на пример 2019, на изборима за парламент града Москве: опозициони кандидати освојили су тада готово половину директних места, а кандидат "Јединствене Русије" изгубио је од једног комунисте.

Москва је, са своје стране, саопштила да поседује необориве доказе за уплитање САД у припреме и одржавање избора за Државну думу.

Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова упозорила је Вашингтон да се не меша у унутрашње послове Русије.

По први пут од 1993. у Русији неће бити посматрача из Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).

Због пандемије короне, Русија је желела да позове само 60 посматрача, а ОЕБС је намеравао да пошаље 500 и на крају се одлучио против мисије.

У највећој земљи на свету из Европе ће изборе пратити само представници Парламентарне скупштине Савета Европе, укупно пет особа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер