Početna strana > Hronika > U prvoj polovini godine broj azilanata iz Srbije u Nemačkoj smanjen za 60 odsto
Hronika

U prvoj polovini godine broj azilanata iz Srbije u Nemačkoj smanjen za 60 odsto

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 14. jul 2011.

Berlin - Broj građana Srbije koji su u prvoj polovini ove godine zatražili azil u Nemačkoj smanjen je za 60 odsto u odnosu na drugo polugodište 2010. Kako je saopštilo Savezno ministarstvo unutrašnjih poslova u Berlinu, u prvih šest meseci 2011. godine je 1.681 građanin Srbije zatražio azil u Nemačkoj. Od jula do kraja decembra 2010. godine bio ih je 4.240. Poslednjih meseci je broj novih azilanata drastično smanjen - sa 711 u decembru 2010. godine, preko 334 u martu na samo 91 u junu ove godine.

Na listi zemalja iz kojih je u drugom polugodištu 2010. došlo najviše azilanata Srbija je bila na prvom mestu (pred Avganistana i Iraka). U statistici za prvo polugodište ove godine Srbija je na trećem mestu, posle Iraka i Avganistana. U prvih šest meseci 2011. je azil u u Nemačkoj zatražilo i 685 građana Kosova i 572 državljana Makedonije.

U opsežnom polugodišnjem izveštaju Saveznog ureda za migraciju i izbeglice, na osnovu kojeg je napravljeno saopštenje Ministarstva, navedeno je i da nijedan građanin Srbije u proteklih šest meseci nije dobio niti politički azil, niti status zaštićenog izbeglice. Ukupno je u Nemačkoj u prvoj polovini ove godine 20.609 stranaca podnelo zahtev za azil. U odnosu na isti period prošle godine to je porast od 32,3 odsto.

U junu je 3.174 stranaca zatražilo azil u Nemačkoj. Građani Srbije (91) sada su na devetom mestu, iza Avganistana, Iraka, Irana, Sirije, Pakistana, Turske, Rusije i Kosova. Broj azilanata iz Srbije počeo je vidno da se smanjuje pošto su nemačke vlasti u oktobru 2010. za državljane Srbije ukinule finansijsku pomoć za odbijene azilante koji pristanu da se dobrovoljno vrate u domovinu.

Tada je procenjeno da je suma od 600 evra, koliko pomoć za dobrovoljne povratnike iznosi, ključni razlog za uvećani broj pridošlica iz Srbije.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner