уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У првих шест дана пописано око 800.000 људи на Косову
Хроника

У првих шест дана пописано око 800.000 људи на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. април 2011.

ПРИШТИНА - У првих шест дана пописа на Косову је пописано око 800.000 људи, прелиминарни су подаци Завода за статистику у Приштини, у којем очекују да се и у српским срединама повећа одзив за регистрацију становништва и домаћинстава до 15. априла, када се попис завршава.

"У местима која су насељена претежно српским становништвом или су са мешаним становништвом, попис до сада није био задовољавајући али се ипак може рећи да се осећа да су припадници српске заједнице заинтересовани за попис становништва", рекао је Тањугу директор Косовског завода за статистику Ибрахим Гаши.

Одазив Срба у општини Грачаница, за сада је око 30 одсто. У Заводу за статистику кажу да не верују да део житеља Косова неће бити пописан.

"У сваком случају, у њиховом интересу је да буду пописани и зато ћемо захваљујући сензибилизацији и комуникацији успети да попишемо све грађане Косова", рекао је Гаши и додао да на северу Косова попис још није почео.

"Воде се разговори, врше се припреме, и надамо се да ће и тамо ускоро почети попис, да ћемо обавити попис читавог становништва, породичних економија и зграда на читавој територији Косова", подвуко је Гаши.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић изјавио је раније Тањугу да је последњих дана имао много разговора са међународним организацијама које надгледају попис становништва на Косову и Метохији и да је добио уверавања да неће дозволити никакве манипулације и злоупотребе током овог процеса.

"Зато је на грађанима који живе на Косову и Метохији да процене да ли ће учествовати на овако организованом попису", додао је Богдановић.

Државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић у ранијој изјави за Тањуг рекао је да се попис становништва на Косову и Метохији одвија у ситуацији потпуног неповерења између две етничке заједнице при чемму негативно историјско искуство, када су пописи у питању, додатно оптерећује нејасну ситуацију око пописа интерно расељена лица прогнаних са Косова и Метохије.

"Из тог разлога, ми нећемо позивати Србе да се попишу, поготово зато што ће држава Србија организовати попис у октобру. Зар да Срби имају дилему којој Влади више верују", рекао је Ивановић.

У пописној комисији општине Грачаница надају се ипак да ће порука министра Богдановића покренути неодлучне грађане.

Координатор пописа у Грачаници Небојша Перић је казао да је на територији те општине до сада пописано између 20 и 30 одсто станивништва, да је 50 одсто оних који за сада одбијају пописиваче због неодлучности и да је 20 одсто оних који су децидно против пописа.

Упоредо са пописом, институције Владе Србије на Косову покренуле су кампању против пописа.

"Постављамо питање шта је 230.000 Срба који су протерани 1999. и 2004. године, са њиховом имовином која је 11 година узурпирана од стране Албанаца. Да ли то значи да је сада њихова имовина у власништву Албанаца, ко ће пријавити њих и њихову имовину", нека су од питања која поставља начелник Косовског округа Горан Арсић.

У Јединици за информисање Косовске агенције за имовину Тањугу је речено да је попис везан искључиво за људе, а не за имовину. То значи да ће све информације које буду прикупљене да се користе само у статистичке сврхе. Власништво или спорно власништво у том случају нема никакве везе са пописом, званични је став те службе.

То такође значи, према тумачењу из Косовске агенције за имовину, да нико неце добити или изгубити било које право својине, без обзира на учешће или неучешће у попису.

И док су политички представници Срба на Косову и Метохији сагласни у оцени да ће Срби бојкотовати попис који организује Приштина и да ће на тај начин српско ставноштво испоштовати одлуку званичног Београда, представници Самосталне либералне странке, чланице владајуће коалиције истичу да на попис Срби треба да изађу.

"Оно што је чињеница јесте да је попис и одазивање на попис у највећем интересу нас самих, становника Косова који желе да покажу да смо овде и да једина наша намера да овде и останемо. То смо препознали на самом почетку процеса. Ту чињеницу истичемо и данас", наводи се реаговању Самосталне либералне странке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер