субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Приједору обележен Дан одбране града од муслиманских паравојних формација
Хроника

У Приједору обележен Дан одбране града од муслиманских паравојних формација

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2016.

 Приједор обележава 24. године од Дана одбране града. 30. маја 1992. године у нападу муслиманских паравојних формација погинуло 15 војника и полицајаца, док је 26 рањено. Приједор је са око 100.000 становника трећи највећи град у Републици Српској, након и Бањалуке и Бијељине.

На данашњи дан прије 24 године припадници Војске и Полиције Републике Српске стали су у одбрану Приједора. У помен погинулим борцима положени су вијенци испред спомен плоче у ЦЈБ Приједор и на централно спомен обиљежје.

Из Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила поручују да истина треба да изађе на видјело. Подсјећају да су Раденка Ђапу муслиманске правојне формације убиле 30. априла, а војнике ЈНА Раду Лукића и Радована Милојицу, на пункту Хамбарине 22. маја 1992. године. Како је било  свједоче и мемоари Мирзе Мујаџића који данас живи у Америци.

Предсједница удружења породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Града Приједора Здравка Карлица истиче да је Мујаџић у својим мемоарима написао да су се 1991. муслиманске снаге почеле организовати, а да је почетком 1992. све и једној територијалној одбрани додијељено наоружање чиме су они добили 1.200 цијеви.

"Прошло је, и вријеме је да се крене даље", каже Златко Ритан, чији отац је дао живот за одбрану града.

"Знамо каква су се све зла десила на обје стране у овом граду. Ипак, ово обиљежавање треба да постане традиција  оју овај народ треба да његује. У неком будућем периоду морамо наставити неку врсту суживота заједно", истиче Ритан.

У организацији породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила организована је и кратка шетња главном градском улицом. Из Приједора је данас поручено да је 30. мај значајан датум не само за овај град, већ и за Републику Српску. 

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер