Хроника

У поноћ крај ваздушних акција НАТО над Либијом

Штампа
понедељак, 31. октобар 2011.

БРИСЕЛ – НАТО ће вечерас, у поноћ, завршити седмомесечну војну мисију у Либији која је омогућила тамошњим побуњеницима да збаце 42-годишњу власт Моамера Гадафија, пише агенција Асошијетед прес (АП).

Све ваздушне акције НАТО над Либијом престају у поноћ, а особље, које је због њих привремено распоређено у штаб Алијансе у Напуљу у Италији, враћа се редовним дужностима, рекли су званичници.

Северноатлантска алијанса је престала са бомбардовањем положаја Гадафијевих снага убрзо по његовој смрти прошле седмице, али је наставила са редовним патролирањем у ваздушном простору Либије.

Према подацима НАТО званичника, које преноси британски Би-Би-Си (ББЦ) Алијанса је за седам месеци у том подручију извела више од 26.000 борбених летова. Како наводи АП, уништила је око 5.900 војних мета.

Процењује се да је у нападима уништено око 1.000 комада тенкова, оклопних возила и тешког наоружања које је припадало војним снагама бившег либијског режима. При томе, уништена је командна и контролна мрежа Гадафијевих трупа.

Операција „Уједињени заштитник”, како је названа војна акција над Либијом „једна је од најуспешнијих у историји Алијансе”, оценио је данас генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен.

Према његовим речима, војни посао Алијансе у Либији је „готов”, и она је у тој земљи предупредила масакр и сачувала безброј људских живота.

„Створили смо услове да либијски народ сам одреди своју будућност”, оценио је Расмусен.

Савет безбедности Уједињених нација одобрио је војну мисију НАТО у марту како би заштитио цивиле ухваћене у грађанском рату између Гадафијевих трупа и опозиције, предвођене Националним прелазним саветом, која је у тим тренуцима држала источни део земље.

Прошле седмице, Савет безбедности је једногласно одлучио да се војне акције прекину. То је учињено упркос позиву Прелазног националног савета Либије да НАТО настави с војним акцијама.

НАТО је добио мандат да предузме „све неопходне мере” ради заштите цивила, након што је либијски режим кренуо у крвави разрачун са демонстрантима који су тражили одлазак његовог вође, Гадафија.

Први борбени летови изведени су у ноћи 19. марта када су Гадафијеве трупе биле надомак главног побуњеничког упоришта Бенгазија, који се налази на истоку земљи и други је највећи град у Либији.

Како оцењује ББЦ, НАТО је уз помоћ масивне војне машинерије САД успео да акције у Либији изведе до краја.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]